Do zámku v Novém Městě nad Metují a do Pekla za pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče

29. srpen 2022

Z pohádky do pohádky, ze zámku do Pekla, z městské památkové rezervace do rezervace přírodní. Vítejte v zámeckém areálu v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji a také v pekelném údolí v podhůří Orlických hor. Stopy slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče najdete na obou místech.

Novoměstský zámek, který je součástí městské památkové rezervace, byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámecká zahrada i zámek samotný byly naposledy stavebně upravené slovenským architektem Dušanem Jurkovičem v letech 1909 až 1915 na přání novodobých majitelů, průmyslnické rodiny Bartoňů z Dobenína. Návštěvníci tak mohou obdivovat autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco, kubismu a funkcionalismu.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

Rodina Bartoňů zámek vlastnila do roku 1948, poté byl znárodněn a do roku 1991 ho spravoval stát. V roce 1992 získal Josef Marian Bartoń – Dobenín v restituci zpátky nejen zámek, ale i další majetek, včetně pozemků a bývalého mlýna v údolí Peklo. Dnes je zámek celoročně otevřený pro veřejnost. Stejně tak mají otevřeno v Pekle i v restauraci Bartoňova útulna.

Zámeckou zahradu zdobí pohádkový most

V červenci roku 2008 byl zámek spolu s areálem zahrad prohlášen národní kulturní památkou. Horní část zahrady je rozčleněna terasami s květinovými záhony a dřevěnými plůtky. Původně obranný příkop nechal Jurkovič překlenout krytým dřevěným mostem ve stylu lidové architektury Valašska. Návštěvníkům připomíná podlouhlou perníkovou chaloupku.

Spodní parter zahrady byl podle slovenského architekta upraven ve stylu francouzských zahrad, terasy pod zámkem, ze kterých se můžete kochat výhledem, odkazují k Itálii.

Když na začátku 20. století Bartoňové zámek koupili a pověřili Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka přestavbou, dali zároveň požadavek, aby se jim tam dobře žilo a pracovalo.

V zámku tak uvidíte mimo jiné žebrovou síň nebo zimní zahradu se zdmi zdobenými kamínky z řeky Metuje. A také krásnou zámeckou prvorepublikovou kuchyni, ve které se připravovalo mimo jiné i menu pro prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. I pod těmito návrhy a výzdobou interiéru je podepsán architekt Jurkovič.

Nebe, Peklo, Ráj a Vodník

Kromě reprezentativních prostor zámeckých interiérů je možné navštívit i půdu a sklep v prohlídkovém okruhu s názvem "Od půdy po sklep". A třeba i trochu pracovat a zanechat tu tak svou stopu. Kladívko, hřebík a prkýnko vám tu poskytnou zdarma.

Ve francouzské zahradě a před zámkem potkáte repliky sošek kamenných trpaslíků, které představují alegorii lidských charakterů a vlastností z dílny slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Ze zámeckého „ráje“ se pak můžete vydat do nedalekého Pekla, přírodní rezervace na soutoku řeky Metuje a Olešky mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem.

Peklo je malebné údolí ve stejnojmenné obci v sousedství Nového Města nad Metují. Dominantou této osady je bývalý mlýn, dnes Bartoňova útulna neboli výletní restaurace s občerstvením, opět přestavěná podle návrhu Dušana Jurkoviče. Čertovské dřevěné skulptury jsou z dílny Ivana Dědka Šmída.

Z Pekla můžete pokračovat údolím jedné z říček nebo další cestou k Jiráskově chatě a k rozhledně Dobrošov. A nezapomeňte pozdravit i charismatického kamenného vodníka v romantickém zákoutí v mlýnském náhonu v Pekle.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.