Desítky škol v Karlovarském kraji se zapojí do pondělní stávky

22. listopad 2023 15:35

Stále více škol v Karlovarském kraji se přidává k ohlášené stávce ve školství, která je naplánovaná na 27. listopadu. Obecně jim vadí snižování objemu peněz, které by měly jít do školství, což by mohlo způsobit snížení kvality výuky.

Většina škol, která se do stávky příští týden zapojí, zcela zruší výuku. Jen někde zajistí náhradní výuku alespoň pro nejmladší žáky, vyplynulo z vyjádření zástupců škol, které oslovila. Do úterního poledne se podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství za Karlovarský kraj Stanislava Kutálka připojilo v kraji 68 škol, další se přidávají.

Zapojí se většinou celé školy, půjde tak o více než 1000 učitelů, nepedagogických pracovníků, ale i ředitelů. „Důvody stávky jsou snížení PHmaxů, teda snížení počtu hodin placených státem, některé moderní prvky výuky, jako je dělení hodin na různé předměty, by zmizely. A v neposlední řadě snížení mezd u nepedagogických pracovníků,“ řekl Kutálek.

Velkou podporu má stávka v Chebu

Velkou podporu bude mít stávka školských zařízení v Chebu, kde se k ní připojí naprostá většina mateřských a základních škol. Podle informací městského úřadu už nyní pět ze sedmi základních škol ohlásilo, že na den zcela přeruší provoz.

Základní škola na Malém náměstí přeruší úplně činnost na druhém stupni, u prvního stupně se bude snažit najít řešení například ve zkrácené výuce. Také ze šesti mateřských škol ve městě se většina stávky aktivně zúčastní. Jen některé školky zajistí pro děti buď hlídání dětí, nebo stravování. Ke stávce se nepřipojí jen Mateřská škola v Bezručově ulici.

Nějakou formu zapojení do stávky plánuje i Dům dětí a mládeže Sova v Chebu.

Stále více škol se připojuje ke stávce také v Sokolově, podpoří ji i zařízení v Karlových Varech

Jako první se přihlásila základní škola Švabinského. Škola bude v tento den zcela uzavřená, a to bez zajištění dohledu nad žáky. „Postupně nám chodí informace z dalších škol a školek, které se chtějí ke stávce připojit. Všichni zaměstnanci se zapojí do stávky na MŠ Vrchlického, v provozu nebude ani ZŠ Rokycanova a o připojení ke stávce informuje na svém webu i ZŠ Běžecká,“ řekl mluvčí radnice Michal Švarc.

V Karlových Varech městské školy také stávku podporují, zapojí se ale méně razantním způsobem. Ke stávce se připojí například základní škola Dukelských hrdinů. Zaměstnanci na webu uvedli, že pokud se naplní avizované škrty počtu nepedagogických pracovníků, bylo by velmi těžké zajistit provoz škol.

Zničující úmysl drasticky snižovat počty asistentů pedagoga hází klacky pod nohy všem školám, které inkluzi berou jako svůj úkol a naučily se s ní pracovat. Škola, pedagogové budou muset zvládnout individuální přístup k těmto dětem, mnohdy bez podpory asistentů,“ napsali zaměstnanci rodičům.

Další čtyři školy se ke stávce nepřipojí a ostatní ještě budou řešit případnou úpravu výuky podle zájmu samotných pedagogů se ke stávce připojit.

autoři: Monika Červená , nkr | zdroj: ČTK/Český rozhlas
Spustit audio