Bylinky na čaj můžete nejen klasicky usušit, ale i fermentovat
„Listy bylin se určitě dají fermentovat různě. Já mám svůj recept, listy nejdřív napařuji v hrnci,“ říká autorka květinových kuchařek Jana Vlková.
Sbíráním listů bylinek na čaj a jejich fermentací se Jana Vlková zabývá ve druhé polovině léta. V srpnu totiž už listy maliníku, jahodníku a případně i dalších bylin nejsou příliš mladé, ale ještě nejsou ani příliš staré, mají dostatek tříslovin a jsou tedy vhodné k fermentování.
„Listy fermentací zčernají a získají velmi originální chuť. Následně je můžeme kombinovat i se sušeným ovocem,“ doplňuje autorka květinových kuchařek s tím, že domácí výroba čaje může být i dobrým způsobem, jak o prázdninách zabavit děti.
Domácí čaj z listů maliníku (jahodníku, černého bezu, černého rybízu…)
Pomůcky:
náčiní na sběr - nůžky, košík
velký hrnec
tkaná bavlněná nebo lněná textilie o rozměrech cca 0,25 m2, tedy přibližně 50 x 50 cm (textilie se zabarví tříslovinami, takže pak je z estetických důvodů problematicky použitelná)
kousek nebarveného provázku z přírodního vlákna
menší igelitový sáček
Postup:
Nasbíráme si sytě zelené listy – ani příliš mladé, které nemají dostatek tříslovin, ani příliš staré, které začínají žloutnout. Můžeme je mírně rozrušit – paličkou na maso, válečkem na těsto apod., ale není to nutné.
Do velkého hrnce nalijeme trochu vody a nahoru připevníme volně prověšenou přírodní textilii (nejraději starou lněnou utěrku). Připravíme listům mělké lůžko.
Vodu přivedeme do varu, listy vložíme na tkaninu a přikryjeme pokličkou, aby se hezky zapařily. Trochu je promícháme, aby všechny hezky rovnoměrně ztmavly. Necháme vychladnout tak, abychom s nimi mohli manipulovat.
Pak listy rozložíme na textilii v rovnoměrné tenké vrstvě. Velmi pevně zarolujeme, svážeme provázkem a dáme do mikrotenového sáčku. Necháme dva dny fermentovat.
Balíček rozbalíme a listy sušíme v tenké vrstvě při pokojové teplotě. Občas obracíme, aby nezplesnivěly.
Po usušení už stačí jen listy nadrtit nebo nastříhat na menší kousky a můžeme začít vařit čaj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.