Kdo hnojí, ten sklízí, říká zahradník Přemysl Písař

11. listopad 2024

Na podzimní hnojení se zaměřujeme s plzeňským zahradníkem Přemyslem Písařem. Kdy se vyplatí použít klasický hnůj, granule z hnoje, průmyslová hnojiva a kdy nehnojit vůbec?

Kdy se vyplatí mít v zimě pneumatiky celoroční a kdy zimní? Kdy přezouvat jenom disky a kdy se vyplatí mít druhou sadu pneumatik na discích? Odpovídá Jan Drnec z plzeňského pneu servisu.

Klasická ovocná pálenka z pěstitelské pálenice potřebuje po vypálení uzrát. Ve skleněných lahvích? Dřevěných soudcích? Plastových kanystrech? Jak dlouho a jak ji podávat? O tom všem se dozvíte od Václava Šitnera, emeritního předsedy Unie destilatérů České republiky a také lihovarníka z Blatné.

Proč každý rok stoupá prodej klasických gramofonových desek? Je to obřadem při přehrávání? Kvalitou nebo nostalgií? To vše rozebíráme s Pavlem Člupkem z Jindřichova Hradce, který zasvětil gramofonům celý život. Radí, jak gramofon vybírat, jakou přenosku používat a jak se o desky starat.

autor: Jiří Šobr | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.