Brejle a okuliare byly fenoménem československého designu
Brejle a okuliare – tak se jmenuje výstava v Chebském Retromuseu, která přibližuje brýle vyráběné a používané v bývalém Československu.
„V takovémto formátu ještě brýle nebyly představeny, jde o první zářez, přibližující řemeslo designu brýlí," upozorňuje kurátor Ondřej Vicena. Projekt Brejle a okuliare byl poprvé v menším formátu představen pouze v roce 2021 na přehlídce Designblok, kde mu odborná porota udělila Cena za mimořádný počin.
O tom, jak výrazně mohou brýle zdůraznit osobnost jejich nositele, věděl i první Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Součástí výstavy je kolekce nejstarších brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa, na nichž vysvětluje vývoj jejich designu a používaných technologií.
„Vyráběly se také bezpanté neonové brýle, z plexitu – to bylo v 50. letech minulého století takové křehčí čiré plexisklo. K základním materiálům patřil kromě kovu také hořlavý celuloid. V 80. letech ho nahradil acetát celulózy,“ řekl kurátor Ondřej Vicena.
Výstavy je ve svém výsledku poctou Jaroslavu Trubačovi, autorovi nejvýraznějších typů brýlových obrub, a mistrovi designu. „Bez osobnosti pana Jaroslava Trubače, který navrhnul brýle vyráběné v Československu od roku 1964 do roku 1988 bychom tady téměř neměli co vystavovat,“ zdůraznil kurátor.
Návštěvníci si mohou v Retromuseu prohlédnout i některé modely šperkařky Simony Kafkové, a to až do začátku dubna.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Za ‚obtěžující chování‘ výtka děkana. K vyhmatání intimního místa jsem nevyzýval, brání se docent anatomie
-
ONLINE: Nad Luhanskou oblastí zahynul ruský generálmajor Botašev, Ukrajinci sestřelili jeho letoun
-
Hokejisté poslední utkání ve skupině s Finskem prohráli 0:3, ve čtvrtfinále narazí na Německo
-
Rusko válku na Ukrajině prohraje, může to ale trvat i 10 let, soudí politický geograf Romancov