Blatenský příkop přivádí už od 16. století vodu z Božího Daru do Horní Blatné
Podél Blatenského příkopu nás provedl ředitel obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge. Reportáž připravila Jana Strejčková
Blatenský příkop v Krušných horách je unikátní vodní dílo vybudované v letech 1540–1544. Jako národní kulturní památka dokládá mimořádné dovednosti vodohospodářů z 16. století, kteří během pouhých čtyř let a s minimálními technickými prostředky dokázali vybudovat technicky velmi zdařilý a trvanlivý kanál.
Hlavním posláním Blatenského příkopu bylo přivádět vodu od Božího Daru až k Horní Blatné, kde byla voda potřeba pro provoz dolů, úpraven a dalších zařízení. Přestože bylo vody v Krušných horách dostatek, nebyla vždy tam, kde jí horníci potřebovali. Proto bylo nutné vybudovat systém, který ji k nim dopraví.
Vodní příkop byl místy až 2 metry široký a přes metr hluboký. Po celém průtoku byl obedněn. Dno bylo vyskládáno z odolných dubových prken, aby příkop co nejdéle vydržel. Na jeho toku najdete dodnes celou řadu pozoruhodných technických objektů jako akvadukt, lapače splavenin a zděné propustky na křížení s cestami.
Po celé délce příkopu vede naučná stezka, která má celkem 23 zastavení. Na tabulích najdete převážně informace o technických vymoženostech, které byly při budování příkopu použity. Na svou dobu byly až převratné. V době, kdy bylo osídlení Krušných hor minimální a v okolí existovalo jen několik málo cest, šlo o skutečně výjimečný počin.
Naučná stezka začíná na poslední zastávce jiné oblíbené krušnohorské trasy – Božídarského rašeliniště.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.