Bečovská botanická zahrada je zapomenutý klenot krajinářské architektury. Říká se jí druhé Průhonice

Bečovskou botanickou zahradou nás provedla vedoucí výukových programů Naďa Šindelářová
Město Bečov nad Teplou na Karlovarsku je známé především díky zdejšímu hradnímu a zámeckému komplexu a také druhé nejvýznamnější české šperkařské památce – relikviáři sv. Maura. Za prohlídku tam ale stojí více míst. Minout byste rozhodně neměli místní botanickou zahradu.
Bečovská botanická zahrada byla založena v roce 1918. Vznikla jako společné dílo vévody Jindřicha Beaufort-Spontina a zahradníka Jana Kodítka. Ti se při vytváření zahrady inspirovali u vévodova tchána, hraběte Arnošta Emanuela Silva-Taroucy, který byl zakladatelem Průhonického parku, odkud také pochází některé z rostlin. Proto se bečovské zahradě říká „druhé Průhonice“.
Slibný rozvoj zahrady zastavila druhá světová válka. Po ní musela rodina Beaufortů odejít ze zámku. Republiku opouštěli s povozem a několika kufry a už se nikdy nevrátili. O zahradu se nikdo nestaral, postupem času zarůstala a pustla, některé vzácné dřeviny uhynuly, cesty byly zasypány, rybník vypuštěn a altány zdemolovány. Původní skleníková část byla zbourána a následně zastavěná průmyslových areálem.
V roce 2005 se bečovskou zahradu rozhodli vzkřísit místní dobrovolníci ze základní organizace ČSOP Berkut. Začali s obnovou naprosto zdevastovaného a zapomenutého kulturního dědictví. Veškeré práce probíhaly v prvních letech na dobrovolné bázi a zdarma. Vykácely se náletové dřeviny, a protože terén zahrady je velmi náročný, bez použití těžké techniky se vše dělalo ručně.
Dnes je přibližně devítihektarová botanická zahrada je jednou z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. I když je zaměřená především na skalničky a trvalky, najdete v ní i široké spektrum dalších rostlin domácích i cizokrajných rostlin. S jejich rozklíčováním vám pomohou jednotlivá stanoviště, na která narazíte na prohlídkové trase. Dochovaly se také některé cenné dřeviny. Tou nejvzácnější je korkovník amurský, který v roce 2006 obdržel celorepublikový titul „Strom hrdina“. Najdete tu i původní ovocný sad.
Mezi další oblíbené atrakce zahrady patří projížďka na lodičkách po Korunním rybníku, ve kterém se můžete dokonce vykoupat nebo pozorovat lekníny a kapry obřích rozměrů. Najdete tu také skály s první českou bioferratou a více jak čtyřiceti druhy lišejníků. Děti zase ocení environmentální hřiště s řadou dřevěných hracích prvků. Areál je návštěvníkům přístupný od dubna do listopadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.