Vrch Krudum je opředený legendami o Keltech, vévodí mu ocelová rozhledna

Na vrch Krudum nás zavedla ředitelka Městského kulturního střediska v Horním Slavkově Soňa Kvasničková
Krudum je legendami opředený vrch mezi Horním Slavkovem a Sokolovem v Karlovarském kraji. Název hory má pravděpodobně keltský původ, protože Keltové v této oblasti od pradávna těžili nerosty jako měď, železo, zlato nebo ametysty. Dnes je hora s nadmořskou výškou 835 metrů na okraji Slavkovského lesa ideálním místem pro výlet.
Původně vrch Krudum zdobila rozhledna z roku 1932. Pojmenovaná byla po rodákovi z nedaleké samoty, lékaři Andreasi Kempfovi. Byla kamenná, vysoká 10 metrů a připomínala hradní věž. V 80. letech 20. století byla však kvůli havarijnímu stavu stržena. Kdysi oblíbenou vyhlídkovou stavbu připomíná dnes už jen hromada kamení s informační tabulí.
Současná rozhledna na vrchu Krudum byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2008. Ocelová věž je vysoká 60 metrů, ve výšce 29,5 metru je vyhlídková plošina, na kterou vystoupáte po 151 schodech vnitřním točitým schodištěm. Za příznivého počasí se můžete pokochat výhledem na Slavkovský les, Krušné a Doupovské hory. Za velmi dobrých podmínek lze dohlédnout až na Jesenickou přehradu na Chebsku nebo do sousedního Bavorska.
Nejkratší cestou se k rozhledně dostanete z obce Hrušková. Vede po žluté turistické značce a je dlouhá tři kilometry. Po cestě narazíte na odbočku k ruinám kostela sv. Mikuláše. Jedná se o pozoruhodné místo se zajímavou historií.
Kdy byl kostel založen, se dodnes přesně neví, ale první písemná zmínka o něm pochází z roku 1253. Už od poloviny 15. století je uváděn jako opuštěný. Odborníci se dlouho přeli, na jakém místě kostel stával, a jestli ve skutečnosti vůbec existoval. Archeologům se podařilo místo najít a odkrýt jeho zachovalé obvodové zdi. Podle pověsti právě odtud dětem chodí nadělovat Mikuláš. I proto tu v současnosti probíhají oblíbené akce spojené s mikulášskou nadílkou.
Související
-
Opomíjená Křížová hora nabízí výhled od Klínovce na Říp
Opomíjeným vrcholem Krušnohoří je Křížová hora, ze které je možné dohlédnout na vzdálený Říp a do jádra české kotliny. Hora by mohla získat status krajinné památkové zóny.
-
Neplačte a šlapejte. Rozhledna Cibulka vás možná překvapí
Rozhledna Cibulka se nachází na Šibeničním vrchu, mezi obcemi Oloví a Krajková na Sokolovsku. Stavba se zajímavou konstrukcí získala název díky vrcholku cibulovitého tvaru.
-
Šemnická skála je spojena s tajemnou legendou. Dřív se jí říkalo Panenský skok
Skalnímu masivu nad obcí Šemnice nedaleko Karlových Varů se po staletí říkalo Panenský skok. Současný název Šemnická skála se ujal až v 19. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.