The Beatles a singl I Feel Fine

3. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy The Beatles

V souvislosti s největší legendou moderní hudby, skupinou Beatles se často mluví o jejich experimentování v nahrávacích studiích. V jaké skladbě s tím začali, vám prozradí Zdeněk Raboch ve Hvězdách, hitech, legendách. Napovíme, že od vydání přelomového hitu, právě dnes uplynulo 55 let.

27. listopadu v 1964 roce vydali Beatles poslední singl tohoto roku, s písničkou I Feel Fine. O zpětné vazbě na začátku skladby I Feel Fine se zpočátku mluvilo jako o chybě, která se bezděčně objevila během natáčení. Celá záležitost byla však záhy uvedena na pravou míru a majitelé desky dostali ujištění, že se jedná o promyšlený krok, který vedl k použití tohoto elektronického efektu.

Později se o něm mluvilo jako o prvním nahrávacím experimentu Beatles. Celý snímek je založen na bluesových parafrázích, ale nic depresivního z něho není slyšet, jak tomu u tohoto druhu muziky často bývá.

Brouci natočili písničku devětkrát, než dosáhli kýženého výsledku. Singl se hned vyšplhal na 1. místo a setrval tam šest týdnů.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.