Andula, Maruška, paní Maskáčová a spol. Zveme vás na statek v Zíchově u Kolovče
Chovatelka Libuše Lásková ze Zíchova u Kolovče bydlí na samotě u lesa. Aby jí nebylo smutno, obklopila se mnoha zvířaty. A dnes už ví, že udělala dobře.
"Kozy se dají vychovat, slyší na jméno, reagují na povel. Přiběhnou na zavolání jako pejsek. A jsou užitečné. Nejenže se s vámi pomazlí, ale také vám posekají louku či zahradu, zároveň ji i pohnojí, dají vám kůzlata, mléko a nakonec třeba i maso," vypočítává Libuše Lásková, maminka tří dětí. Statek koupili před deseti lety a hlas zvířat jim tady chyběl.
Na statku žijí tři dospělé kozy - Andula, Maruška a paní Maskáčová a spolu s nimi dvě malá kůzlátka. Bydlí zde také tzv. papírový kozel, tedy s průkazem původu. Jmenuje se Tonda, je prý velmi společenský a svůj harém si řádně hlídá.
Libuše Lásková tušila, že bude mít psy a kočky, časem také kozy, ale že jí děti přinesou i další živé dárečky, které u nich brzy zdomácní, to nečekala. Děti v tombole postupně vyhrály hejno holubů a pak také morčata. Potom už chyběly jen ovce, ty prý byly vytoužené. Takže se na statku před nedávném zabydlely dvě východofríské ovečky.
Když je dost mléka a nestihne se vypít, udělá z nich paní Lásková sýry na několik způsobů. Nikdy nezbudou, rychle se sní, tolik všem chutnají. Brzy bude v Zíchově farma, která své přebytky nabídne ke koupi i sousedům a lidem v okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.