Zlatonosné štoly v údolí Bystřice jsou k vidění nejen v lesích, ale i v centru vesnice
Oblast kolem vesnice Hlubočky v údolí řeky Bystřice asi 12 kilometrů severovýchodně od Olomouce je vyhledávanou lokalitou pro rekreaci, ale i průmyslovou oblastí. Málokdo však tuší, že je to i místo, kde se už od 13. století těžilo zlato. A to jak v centru Hluboček, tak i v okolních lesích.
Stopy dolování přitom v kraji není těžké najít. Asi nejlépe přístupná stará důlní díla jsou přímo v centru Hluboček, naproti místní továrně a kousek od zdravotnického střediska. Pod silnici směřující z Olomouce do Hrubé Vody se tady zavrtává hned několik štol.
Jedna z nich se nachází i poblíž kaple Panny Marie Bolestné, která byla postavena na počátku 20. století na místě o hodně starší hornické kapličky. Štola vedle nesla jméno František, o kus dále, směrem k mostu přes řeku, se nedaleko zdejší restaurace V Údolí zachovaly další dvě štoly – Kristova pomoc a důl Jan.
Přímo nad tímto místem se do masívu Nízkého Jeseníku odpradávna zařezávají vody potoka Zlatý důl. V údolí, které vyhloubil, se nachází hned několik opuštěných šachet a také stopy po rýžování zlata.
Dalším zajímavým místem je pak zákrut řeky Bystřice na hranici Hluboček a Hrubé Vody. Tady je přes řeku na dohled od zdejšího domova pro seniory vidět dvojité ústí starého dolu Panny Marie Sněžné. Ten byl otevřen v 18. století a uzavřen v 19. století. Pozoruhodné je, že je dobře zachovaný a zčásti zatopený. A v zimních měsících se v jeho ústí tvoří překrásné ledové stalagmity.
Zlato se v údolí Bystřice těžilo nejspíš kvůli olomouckým denárům
Historie těžby zlata v této oblasti kupodivu souvisí s ražením olomouckých denárů. Ty mohl razit zdejší údělný kníže a potřeboval k tomu surovinu. A tak se dá předpokládat, že se zde těžilo již v 11. století. Přímé zmínky o těžbě však máme až z doby o sto let mladší.
Výtěžnost zdejších dolů stoupala a klesala, a tak byly opouštěny a znovu zakládány. V 15. až 16. století těžba doslova kvetla, o pár let později o ní není ani zmínka. Poslední neúspěšné pokusy o těžbu proběhly v 18. až 19. století. Historikové tvrdí, že obnovení těžby souviselo se ztrátou Slezska a hledáním nových zdrojů surovin.
K roku 1812 pak byly veškeré práce ukončeny a od té doby jsou zdejší doly nechány na pospas osudu. Do kraje se dostala železářská výroba, a i když se zde těžila i železná ruda, věhlasu někdejších zlatých dolů už zdejší horní podnikání nikdy nedosáhlo.
Na závěr snad ještě malá pozvánka – vydáte-li se po úzké stezce nad řekou Bystřicí ke štole Panny Marie Sněžné, stojí za to hlavně v zimních měsících nebo v době, kdy je hodně vlhko, zamířit o kousek dál lesem proti proudu řeky. Najdete zde pozoruhodnou kaskádu potoka, která navíc v zimě zamrzá a tvoří půvabný ledopád.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chrání nás před cizími vlivy, říká Exner k lex Ukrajina 7. ‚Omezí svobodu slova,‘ namítá Vondráček
-
Levné energie, start-upy i podpora v nezaměstnanosti. Proč jsou severské firmy tak úspěšné
-
Šéf syrských povstalců vyjádřil obdiv k papeži. ‚Křesťané jsou nedílnou součástí země,‘ uvedl
-
Před Muskem a klimatickou krizí varovala sci-fi už dávno. Problém bude i nedostatek dětí, říká spisovatel