Zesměšňování na konzervatoři. Tanečnice Karolína Kousalová o hlubokých ranách na duši
Karolína Kousalová z Karlových Varů zažila na taneční konzervatoři zničující šikanu ze strany pedagogů. V dokumentu České televize Tělo v mé hlavě odhalila, jak ji tělesné zesměšňování zasáhlo a jak se po letech dokázala vzchopit. Body shaming, tedy zesměšňování tělesného vzhledu, má často devastující dopad na sebevědomí a psychické zdraví. Karolínin příběh ukazuje, jak důležité je postavit se těmto negativním praktikám a jak zásadní je vzájemná podpora.
Karolínin příběh svědčí o tom, že drsné životní zkoušky mohou posílit lidský duch a vést k duševní odolnosti. Její příběh vypráví o čase stráveném na taneční konzervatoři, kde místo podpory zažívala systematické zesměšňování kvůli svým tělesným dispozicím.
„Když mi bylo čtrnáct, učitelé mi začali doporučovat plastiky, protože jsem prý neměla tělo vhodné pro tanec. To byla rána, kterou jsem vůbec nedokázala pochopit,“ vzpomíná Karolína na první hluboké rány.
Co je body shaming?
Body shaming je forma ponižování, kritiky nebo urážení jednotlivce kvůli jeho tělesnému vzhledu. Tento jev se obvykle vyskytuje v kontextu společenských standardů krásy a ideálů tělesnosti, které jsou často nereálné a diskriminující a které se neustále proměňují.
Rodiče se pokoušeli zasáhnout, ale šikana pokračovala dál. Jednou si ji učitelé zavolali do kabinetu, kde ji nemilosrdně ponižovali.
„Byla jsem tam zavřená půl hodiny, brečela jsem a nevěděla, co mám dělat. Říkali mi, že jsem tlustá, ošklivá, a že nikdy nebudu dobrá tanečnice,“ vzpomíná Karolína na okamžik, kdy se cítila ztracená a bezmocná.
Navzdory týrání se rozhodla na konzervatoři vytrvat až do absolutoria. „Tanec byl pro mě všechno a nechtěla jsem zklamat rodiče, kteří do mého vzdělání značně investovali,“ vysvětluje Karolína.
Po letech šikany se cítila na dně
Po dokončení školy však zjistila, že její sny o taneční kariéře byly roztrhány. „Dostala jsem sice diplom, ale zůstala jsem vnitřně zlomená. Po letech šikany jsem se cítila na dně a taneční kariéra už pro mě nebyla realitou.“
Po absolvování školy musela Karolína začít znovu. „Snažila jsem se soustředit na své kvality. Teprve když jsem začala otevřeně mluvit o svých zkušenostech, stala jsem se silnější. Později jsem pochopila, že tím mohu pomoci i ostatním,“ dodává Karolína s nadějí v hlase. Karolínin příběh je silným apelem na všechny oběti šikany, aby se nebály mluvit o svých prožitcích a hledaly podporu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.