Že strojové vyšívání může být zábava, dokazují manželé Pálmaiovi

Další díl seriálu Ateliér, věnovaný manželům Pálmaiovým, připravil Josef Šorfa
Výšivkami z jejich dílny se pyšní třeba chodovští nohejbalisté, skauti nebo karlovarské designérky. A samozřejmě i manželé Pálmaiovi, v jejichž rodinné dílně vznikají zajímavé kousky, za kterými je primárně radost z tvoření. Se strojovým vyšíváním začal možná trochu překvapivě Zoltán Pálmai.
„Je to zhruba 15 let, co jsem se rozhodl podnikat. Napadlo mě právě vyšívání, byl o to zájem. Začal jsem s tím ještě před tím, než jsem poznal svojí manželku. A ta se pak ke mně přidala,“ vzpomíná muž, který umí programovat a obsluhovat klasické šicí stroje i profesionální stroje s patnácti šicími jehlami. „A co se týče barev, tak máme vzorník, který obsahuje minimálně 350 barev,“ připomíná jeho žena.
Originalita dostupná pro každého
Práci si manželé zpestřují i osobními projekty, například originálními vánočními výšivkami na trička, díky nimž je jejich rodina opravdu nepřehlédnutelná. „Já jsem si teď vyrobila tričko s výšivkou máma a s kytičkami,“ usmívá se Irena Pálmai, která tím bezděky ukázala, že i přes náročnou techniku, může být podobná práce koníčkem.
Tvůrčí duo, známé pod značkou Vyšívání Chodov, je součástí virtuálního projektu Galerie kreativců Karlovarského kraje, který zaštiťuje 4K agentura.
Související
-
Módní značka Pomalu Collection z Karlových Varů sází na eleganci a udržitelnost
Módní návrhářky Kateřina Szabová a Michaela Belblová založily značku Pomalu Collection, která kombinuje eleganci s přírodními materiály. Prodejnu mají v Karlových Varech.
-
Ze sklárny do květinového ráje. Jana Pilousová si ve svém ateliéru plní sen
Jana Pilousová se věnuje květinám a jejich designovým úpravám. Ve svém kreativním prostoru na okraji Karlových Varů váže ojedinělé kytice a vytváří rozličné dekorace.
-
Inženýrka Hana Šlehubrová z Nejdku drátkuje jako před stovkami let
Tak jako dříve dráteníci oplétali keramiku, dnes techniku oživuje Hana Šlehubrová ve své dílně v Nejdku. Z drátků vytváří květy berdníku, stromy života či drátěné bonsaje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka