Zdeněk Rytíř by slavil osmdesátiny

Kytarista, klávesista, zpěvák a skladatel Zdeněk Rytíř byl zároveň jedním z nejlepších českých textařů. Na kontě má přes tisíc textů, mnohé se staly hity.

Alenka v říši divů, Částečné zatmění srdce, Zůstanu svůj, Dynamit, Bon soir, Mademoiselle Paris, Všichni jsou už v Mexiku, Báječná ženská a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Co text, to hit. Jejich autor se jmenoval Zdeněk Rytíř a původně byl muzikantem, hrál na několik nástrojů, hlavně na baskytaru.

S prvními texty to zkusil už na začátku 60. let, kdy byl členem několika skupin a v roce 1971 se stal textařem profesionálním. Stal se jedním z nejlepších. Zdeněk Rytíř se vyhýbal novinářům, takže o něm veřejnost po celý jeho život téměř nic nevěděla. Nevěděla, že kouří 80 cigaret denně a že když psal texty, mohlo jich jeho plícemi prolétnout klidně i sto. Texty dával na poslední chvíli a nebyly výjimkou ani ty, které diktoval do telefonu už přímo nahrávajícímu zpěvákovi, jako třeba do Francie Lence Filipové verše písně Zamilovaná.

Na Ochranném svazu autorském je evidováno přes tisíc textů Zdeňka Rytíře. Patřil mezi nejlepší, nejplodnější a nejúspěšnější textaře v České republice. In memoriam byl Zdeněk Rytíř, autor takových textů jako Zvonky štěstí, Okno mé lásky, Poslední kovboj, Nechte zvony znít, Dům č. 5 a mnoha dalších zapsán do Zlatého fondu Ochranného svazu autorského. Jeho textařská šíře je obdivuhodná, od rocku přes šansony až po country.

Pro Michala Tučného napsal mnoho hitů a byl jeho oporou při vzniku skupiny Tučňáci. Podmínkou jeho spolupráce prý bylo, že Michal Tučný nebude pít. Často spolu jezdili na Michalovu chalupu do jihočeských Hoštic. Trávili tam spoustu času.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.