Queen: The Show Must Go On
77. narozeniny slaví britský kytarista, skladatel a astrofyzik Brian May. Je autorem mnoha písní skupiny Queen, jejíž byl spoluzakladatelem. O hru na kytaru se zajímal už od dětství a stal se v ní skutečným mistrem, jedním z nejlepších na světě.
Brian May je známý především jako člen kapely Queen, jedné z nejúspěšnějších rockových skupin všech dob. Brian May je uznáván pro svůj jedinečný kytarový styl a inovativní techniky, které značně ovlivnily rockovou hudbu. May začal svou hudební kariéru ve skupině Smile, která byla předchůdcem skupiny Queen. Tu pak založil společně s Freddiem Mercurym, Rogerem Taylorem a Johnem Deaconem v roce 1970. Jeho samostatně vyrobená kytara, známá jako Red Special, se stala ikonou rockové hudby. Tuto kytaru si May postavil se svým otcem, její unikátní zvuk je nezaměnitelný.
Brian May se podílel na psaní mnoha hitů Queen, včetně We Will Rock You a I Want It All. Jeho mistrovská kytarová sóla a schopnost kombinovat různé hudební styly, od hard rocku po operní rock, jsou klíčovými prvky zvuku Queen.
Brian May je právem považován za jednoho z největších kytaristů všech dob. Kromě své hudební kariéry má také vášeň pro astronomii. V roce 2007 získal doktorát z astrofyziky na Imperial College London. Je autorem několika vědeckých publikací a často se účastní různých vědeckých projektů. Je známý také svou humanitární činností a ochranou zvířat, aktivně se zapojuje do kampaní na ochranu jezevců a jiných divokých zvířat v Británii.
Po smrti Freddieho Mercuryho v roce 1991 pokračoval ve své hudební kariéře jak se skupinou Queen, tak i sólově. Skupina Queen s Adamem Lambertem je stále aktivní a koncertuje po celém světě, čímž udržuje odkaz původní kapely živý. Protože šou přece musí pokračovat, jak zpívá Freddie Mercury v písni, jejíž autorem je právě kytarista Brian May.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.