Zastupitelé odvolali vedení Kraslic, novým starostou bude Otakar Mika

14. leden 2022 08:35

Zastupitelstvo Kraslic ve čtvrtek večer odvolalo starostu Romana Kotilínka z hnutí Místní a místostarostu Miloslava Posledního z hnutí ANO. Novým starostou zvolili opoziční zastupitelé Otakara Miku z hnutí Otevřená radnice. 

Místostarostou byl zvolen Zdeněk Bíba (Svobodné občanské sdružení - SOS Kraslice). Odvolání i zvolení nového vedení města prošlo těsnou většinou devíti ze 17 zastupitelů. Nově zvolení čelní představitelé města tak museli hlasovat sami pro sebe.

Opozice poukazovala na špatnou komunikaci v koalici i k lidem navenek, nerozhodnost a chybějící koncepci v řízení města. Prvotním podnětem pro svolání čtvrteční schůze zastupitelstva byl ale uniklý videozáznam, který vznikl po skončení loňského prosincového jednání zastupitelstva, když se někteří zastupitelé a radní nelichotivě až vulgárně vyjadřovali k některým občanům.

Videozáznam se stal hitem internetu

V důsledku zveřejnění záznamu odstoupil ještě v prosinci zastupitel Petr Dašek (ANO). Podle reakcí mnohých občanů se právě on po skončení jednání 16. prosince nevhodně vyjadřoval na adresu veřejnosti, která na zastupitelstvu vznášela své připomínky. Incident zaznamenal a zveřejnil na sociálních sítích jeden z občanů Kraslic.

Při projednávání následků zveřejnění záznamu na sociálních sítích docházelo spíše k omlouvání se za nepatřičné výroky a na druhé straně voláním po patřičné omluvě od vedení města pro lidi, o kterých se někteří zastupitelé na záznamu vyjadřovali dehonestujícím způsobem.

Od prosince se část zastupitelů města začala zabývat i tím, jestli by nemělo odstoupit vedení města. Z jednání nakonec vyplynulo, že starosta Roman Kotilínek měl ještě na počátku roku podporu deseti zastupitelů, ale jak sám přiznal, ukázalo se, že někteří z nich se přiklonili na stranu těch, kteří vyvolali mimořádné jednání o jeho odvolání.

Otakar Mika

Zastupitel Otakar Mika ještě před svým zvolení starostou vytýkal vedení města hlavně nekoncepčnost v řízení, časté změny priorit a z toho plynoucí špatné hospodaření s financemi města.

„Musíme reagovat na změněné podmínky, které souvisí s cenami energií, investicemi, které podle našeho názoru nebyly preferovány. Situace, kdy se vážné problémy města odkládaly, byla důvodem pro tuto změnu,“ uvedl Mika.

V minulosti působil ve vedení Kraslic, ale starostou nebyl. V 90. letech minulého století byl starostou Chebu. Jako lokální patriot se spolupodílel na obnově památek na Chebsku nebo Sokolovsku.

V pětičlenné radě města Kraslice působili v poslední době zástupci hnutí Místní (dříve HNHRM), hnutí ANO, sdružení Patrioti Kraslice a SOS Kraslice. Koalice byla po posledních volbách, kdy se dostalo do 17členného zastupitelstva sedm stran, velmi nestabilní.

Odvolaný starosta Roman Kotilínek rozhodnutí zastupitelů respektuje a komentovat jej odmítl. 

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio