Zástupci ekologů a ministerstva životního prostředí představili první návrh podoby CHKO Krušné hory

26. duben 2023 08:00

Budoucí chráněná krajinná oblast Krušné hory by mohla sahat od Ústecka po Sokolovsko. Počítá s tím pracovní návrh chráněného území. Ten představili v Ústí nad Labem zástupci ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny. O konkrétní podobě chráněné oblasti teď chtějí jednat se starosty.

„Krušné hory jsou tady v podstatě jediné pořádné hory, které ještě v České republice nemají nějakou ucelenější ochranu. Přitom by si ji zasloužili. Je to unikátní krajina, která prošla velmi složitým historickým vývojem,“ uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.

Podle jeho prezentace by se mohla chráněná krajinná oblast rozkládat na území od Kraslic na Sokolovsku až po Petrovice na Ústecku.

„Máme tady řídce osídlené náhorní plošiny s lučními a lesními společenstvími, máme tady unikátní svahové porosty, největší bukové porosty v Čechách, vynechávám Moravu. Jsou to opravdu tak hodnotná místa, že jsou ve velké míře chráněna už teď evropskými předpisy,“ shrnul František Pelc.

Rozsah navržené oblasti je podle něj stále pracovní verzí. O ní teď chtějí se zástupci ministerstva životního prostředí jednat s jednotlivými starosty. Vypořádat se přitom musí s řadou připomínek.

Někteří lidé se obávají, že vznik CHKO sebou přinese i řadu nesmyslných regulací

„To, co je dnes v tom území pevně definováno, to jsou ty maloplošná území plus území Natury, ale to, kde a jakým způsobem bude probíhat samotná hranice CHKO, nebo jak budou definovány ty jednotlivé zóny, tak to je právě předmětem projednání s těmi jednotlivými zástupci samospráv,“ přiblížil náměstek ministra Tomáš Tesař.

Negativní zkušenost se stávající CHKO České středohoří popsal bývalý starosta Lovečkovic na Litoměřicku Radek Černý.

„Pokud tam máte úředníka, který si to vykládá trošku jinak, tak vám pak i ve čtvrtých zónách reguluje, jakou máte mít barvu fasády, barvu střechy, jaký na ní máte mít sklon a tak dále. To je možná to negativum a také důvod, proč možná narážíte na názory, proč tam to CHKO nedělat,“ vysvětluje Černý.

Jednání se starosty plánuje ministerstvo životního prostředí na následující měsíce. Počítá se i s podobným jednáním jako v Ústí nad Labem také se zastupiteli Karlovarského kraje.

Spustit audio

Související