Západočeské divadlo v Chebu slaví 60 let! Přichystalo velkolepé oslavy i výstavu historických fotografií

3. září 2021 09:05

V roce 1961 se v Chebu začalo hrát profesionální české divadlo, a to je důvod k oslavě. Západočeské divadlo v Chebu připravilo na sobotu sváteční program.

Užít si oslavy mohou nejen ti, kdo přijdou na beznadějně obsazený galavečer, ale i všichni, kdo si chtějí připomenout jubileum a pobavit se s herci. Akci doprovodí vernisáž výstavy fotografií z představení, která viděli diváci v minulých šedesáti letech.

Základ prvního českého profesionálního souboru přivedl do Chebu ředitel, herec a režisér Karel Novák ze zájezdového divadla v Klatovech. „Zahajovací premiérou byl v září 1961 Tylův Strakonický dudák,“ připomněl ředitel divadla Jan Svoboda.

Oslavy šedesátin Západočeského divadla v Chebu doprovodí výstava fotografií z představení. Prohlíží si je ředitel divadla Jan Svoboda s dramaturgyní Martinou Pokornou

Jak dodala dramaturgyně Martina Pokorná, chebské divadlo se zejména za dob normalizace stalo baštou divadelníků, kteří pro své politické názory nemohli působit v Praze.

Patří k nim například herečka Vlasta Chramostová nebo režisér Jan Grossman. Na fotografiích z minulosti, které budou vystaveny ve 2. patře divadla, uvidí návštěvníci například Karla Högera ve hře Smrt obchodního cestujícího.

Známá jména

Západočeské divadlo v Chebu se pyšní tím, že v tamním souboru získávali první profesní zkušenosti například Miroslav Krobot, Bohumil Klepl, Branislav Mazúch nebo Rostislav Novák, pod hlavičkou Západočeského divadla byl v 90. letech založen soubor Buchty a loutky.„Od roku 2006 je chebské divadlo spojeno se jménem uměleckého šéfa Zdeňka Bartoše, v posledních letech soubor úzce spolupracuje s činohrou Městského divadla v Karlových Varech,“ podotkla Martina Pokorná.

Na sobotních oslavách přislíbili účast  herci Tereza Kostková s Petrem Kostkou a Carmen Mayerovou, Jaromíra Mílová, Věra Vážanská, Alena Svatošová, Alena Röhrlová, Michal Przebinda, Jan Vlas, Jan Vápeník, Václav Liška a řada dalších. Přijede také někdejší umělecký šéf Miloš Horanský nebo dramaturgové Miloslav Klíma a Marta Ljubková.

„Celkem do Chebu dorazí na 70 osobností, které v Chebu v minulosti během šesti dekád působily. Mezi hosty jsou také dva herci z původní sestavy z roku 1961,“ uzavřela Pokorná.

PROGRAM:

  • 14:00 Otevřená kavárna Thálie (pro zvané) a klub d (pro všechny)
  • 16:00 až 18:00 Tančí celá piazzetta: Dýdžej na balkóně a kapela ve studiu d
  • 18:15 Šedesát let ZDCH ve fotografiích: Vernisáž výstavy ve 2. patře divadla
  • 19:00 Galavečer pro všechny z blízka i z dáli (nutná rezervace!)
  • 21:00 Afterparty: ve všech prostorách divadla i studia d
autoři: Josef Šorfa , nkr
Spustit audio