Západočeská univerzita chce od září otevřít v Chebu nový studijní program

18. duben 2024 10:35

V Chebu má vzniknout nový vysokoškolský studijní obor management a digitální technologie. Vytvořily ho Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) a Ostbayerische Technische Hochschule (OTH) Amberg-Weiden s podporou hospodářských komor.

Od září chtějí nabídnout studium spojující ekonomické a technické obory, přímo mířené na potřeby firem na české a německé straně. Studium bude v angličtině a s výrazně posílenou částí praxe přímo ve firmách v regionu.

Nový obor ale zatím nemá schválenou akreditaci. „Nový obor je unikátní, dosud v Česku nenabízený. Na konci roku 2019 jsme na ZČU přemýšleli, jak bychom mohli pomoci příhraničnímu regionu z hlediska nabídky vysokoškolského vzdělání. Spojili jsme se s vysokými školami v Německu, se kterými spolupracujeme a snažili najít řešení a tohle je výsledek,“ uvedla Dita Hommerová ze Západočeské univerzity.

„Připravili jsme s OTH Weiden a Amberg profesní studijní program Management a Digital Technology. Jde o program, takzvaný Double Degree, kdy absolvent získá na konci dva bakalářské diplomy, diplom ZČU i partnerské školy,“ dodala Hommerová.

Obor nabídne praxe v Česku i Německu

Bavorská OTF Amberg-Weiden stejný studijní obor už nabízí. Pojem profesní program přitom naznačuje, že větší část studia, než je běžné u akademických oborů, bude věnována praxi. Na místo běžné jedné praxe bude účastník oboru mít dva semestry praxe ve firmách v Česku nebo Německu.

Podle ředitelky Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Lenky Mansfeldové mají místní firmy dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných lidí a po podobném oboru stále volají. Firmy, které se do projektu zapojily, spolupracovaly i na nastavení obsahu a části výuky.

Odlišné budou i přijímačky

Možní zájemci o studium se v diskusi při prezentaci zajímali mimo jiné o to, jestli je reálné na nový obor čekat, pokud ještě není akreditován, a tak nemůže oficiálně vyhlásit přijímací řízení. Obvykle mohou studenti posílat přihlášku na vysokou školu od konce předešlého roku a třeba na další studijní obory Fakulty ekonomické ZČU do konce dubna.

Podle Hommerové by ale mohly být přihlášky otevřeny na konci června nebo na začátku července. Přijímací řízení by mělo být také odlišné, zohlední se výsledky ze střední školy a podstatný bude pohovor v angličtině a motivace uchazečů.

Z dat Karlovarského krajského úřadu vyplývá, že ročně odejde přibližně 1000 lidí studovat vysokou školu do jiného regionu, především do sousedního Plzeňského a Ústeckého kraje a do Prahy. V Karlovarském kraji totiž veřejná vysoká škola chybí. Pobočky tu má pouze ZČU. Více než polovina absolventů se pak do svého rodného kraje nevrátí.

autoři: Monika Červená , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio