Začíná sčítání ptáků. Zapojit se můžete i z pohodlí domova

6. leden 2022

Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické každoroční sčítání ptáků. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Jak přesně se lze zapojit?

Ornitologové na 7. – 9. ledna přichystali další ročník Ptačí hodinky. Akci, při které dobrovolníci po celé zemi sčítají ptáky ve svém okolí. Výsledky pak slouží vědcům a ochranářům k dalšímu výzkumu. Sčítací akce se může účastnit kdokoli, kdo si najde hodinu čas na sledování ptáků u krmítka.

Česká společnost ornitologická pro zájemce připravila i formulář, který si lidé můžou vytisknout a vyrazit s ním přímo ke krmítku. Vyplněný dokument pak odešlou poštou. Pro ty, kteří chtějí pozorovat ptáky z tepla domova, je pak připravený online formulář, který dokonce odpočítává čas pozorování.

Loni se do sčítání zapojilo přes 27 tisíc lidí, kteří zaznamenali přes půl milionu ptáků. Nejčastěji pozorovaným druhem byla sýkora koňadra nebo vrabec polní. Ornitologové v tomto týdnu taky vyhlásili Ptáka roku 2022 – stal se jím zvonek zelený.

Naším odpoledním hostem byla Alena Jechumtál Skálová, koordinátorka občanské vědy z České společnosti ornitologické. Poslechněte si rozhovor!

autoři: David Forst , nkr
Spustit audio