Žáci a učitelé v Karlovarském kraji mohou využít nový projekt zaměřený na česko-německou historii a mediální vzdělávání

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studenti (ilustrační foto)

Přepni se na historii – to je název nového česko-bavorského projektu univerzit v Plzni a Pasově. Studentům má přiblížit česko-německou historii a učitele seznámit s možnostmi, jak toto téma poutavě představit ve výuce.

Projekt připravily Západočeská univerzita v Plzni spolu s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem a Univerzitou v Pasově. Zájemcům nabídne společné semináře, exkurze nebo projektové dny. Jedná se o mediální historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí určené pro učitelé i žáky. Zaměřuje se na dvě zásadní historické události, a to otevření hranic v letech 1989 až 1990 a na život židovské menšiny v příhraničí ve 20. století.

Učitelé by se na školeních měli naučit používat metody, jak pomocí moderních technologií ozvláštnit a zpestřit výklad o česko-německé historii. Zároveň dostanou také tipy na to, jak pracovat s informacemi přímo na místech dějinných událostí.

Žáci budou do projektu zapojeni aktivně. Tvořit budou různé digitální výukové pomůcky. Konkrétně by to mohla být například výuková videa. V rámci projektu vznikne také internetová stránka s digitálními výstupy účastníků. Ty potom budou k dispozici i ostatním středoškolským a vysokoškolským studentům. Výstupem projektu bude nová tištěná mapa pomníků v česko-bavorském příhraničí a právě na místa, která budou v mapě uvedena, můžou učitelé vyjet se svými žáky. Případně ji můžou využít jako učební pomůcku.

Do projektu nejsou zapojené pouze školy z Karlovarského kraje, organizátoři počítají také s účastí škol a pedagogů z Plzeňského a Jihočeského kraje. Do jednotlivých seminářů se můžou ještě hlásit učitelé v rámci svého dalšího vzdělávání. Z bavorského příhraničí se pak jedná o spolupráci s okresy Pasov, Tirschenreuth, Regensburg a dalšími. Všechny vzdělávací aktivity se ve stejné míře orientují na účastníky z Česka a Německa a budou se odehrávat v obou jazycích. Právě to může také žákům a učitelům pomoci v rozvoji jazykových dovedností.

Spustit audio
autoři: Jitka Čmoková , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary