Záchranná stanice v rezervaci SOOS otevře svůj baby box. Bude pro drobná zraněná zvířata

24. březen 2020 08:30

Speciální schránku pro drobná zraněná zvířata instalují ve Stanici pro záchranu handicapovaných živočichů v Národní přírodní rezervaci SOOS  u Františkových Lázní. 

„Do měsíce chceme umístit ve staré budově s bývalou pokladnou takzvaný animal box, což bude něco jako baby box pro zraněná zvířata. Lidé tam budou moci umístit živočichy i bez naší přítomnosti. Bude to malá schránka, vybavená kamerou nebo pohybovým čidlem,“ uvedl vedoucí stanice a správce Národní přírodní rezervaci SOOS Zdeněk Soukup. „Systém nám po umístění zvířete pošle SMS zprávu, že se tam objevil nový obyvatel. Už pracuji na designu schránky,“ upřesnil správce.

Jak upozornil, bylo by chybou sbírat všechny spadlá mláďata ptáků. Mnohé z nich dokrmují rodiče a mohou se o ně postarat. To je možné ale zjistit až po jedné či dvou hodinách pozorování. „Ne každý, pokud není zraněný, potřebuje pomoc. Někdy stačí ptáčka dát na větev, aby mu neublížil nějaký predátor,“ upozornil Soukup ze záchranné stanice, kde je možné ve voliérách vidět například výra velkého, luňáka hnědého, káně, jestřába, jeřába lesního, puštíka obecného a poštolky obecné. Animal box bude v Karlovarském kraji už druhým svého druhu. První mají od roku 2016 na Bublavě v záchranné stanici Drosera.

Jak funguje celá stanice?

„Lidé, kteří najdou zraněného živočicha, nám zavolají, popíší nám podle svých možností, kde ho našli a v jakém je stavu. My za nimi vyjedeme, živočicha odchytíme, poskytneme mu ošetření. Snažíme se ho uzdravit a vrátit zpátky do přírody,“ popisuje vedoucí stanice Zdeněk Soukup. Telefonní číslo na stanici je 731 824 390.

K nejčastějším obyvatelům stanice patří draví ptáci. Ti, které uvidí návštěvníci SOOSu, jsou trvale hendikepovaní a sami by už ve volné přírodě nedokázali přežít. K nejčastějším úrazům zvířat patří srážky s automobily, popáleniny od elektrického proudu a otravy. Ochránci se obávají, že otrav kvůli aktivitám zemědělců bude přibývat.

Ptáci ve stanici se krmit nesmí, mají zajištěn dostatek vhodné potravy. Krmit budou moci zvířata v zookoutku, který na SOOSu plánují.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio