Za Barochovu studánku bojovala celá ves. Nyní se dočkala renovace

15. červen 2018 11:33

Obyvatelé obce Prameny na Chebsku měli letos při otvírání studánek zvlášť velký důvod k oslavě. Za všeobecného veselí totiž společně zahájili provoz čerstvě zrekonstruované Barochovy studánky.

Barochův pramen si vysloužil renovaci díky projektu Živé studánky. V jeho rámci soutěžily vloni na přelomu jara a léta o celkovou rekonstrukci studánky v šesti krajích České republiky. O vítězi vždy rozhodla veřejnost na internetu. V Karlovarském kraji získala nejvíce hlasů právě Barochova studánka.

„Z opravy studánky jsme nadšení. Její návštěvnost je obrovská. Sousedi hlídají, aby ji nikdo nezničil, a sami od sebe začali okolo sekat trávu,“ říká starostka obce Prameny Michala Málková.

Kolem studánek zařazených do ankety přirozeně vznikly celé komunity fanoušků, které mezi sebou v jednotlivých krajích sváděly těžký boj až do posledního dne hlasování. Příznivci Barochovy studánky patřili k těm nejoddanějším.

„Projektem Živé studánky žila v průběhu hlasování celá naše obec. Pro naši studánku hlasoval skoro každý, senioři si kvůli tomu dokonce zakládali e-mailové adresy, které používají dodnes. Lidé posílali k prameni i návštěvníky a vyzývali je k hlasování. Obyvatele to hodně stmelilo,“ popisuje starostka Málková.

Došlo k úpravě přístupové cesty, vybudování nové lávky a dřevěné konstrukce, která studánku chrání před nečistotami. Navíc přibyly lavičky a informační tabule. Vzniklo tak pohodlné a klidné místo k popíjení jedinečné minerálky.

Barochova studánka nese jméno po jednom ze svých objevitelů. V polovině 80. let ji vybudovali František Baroch a Jindřich Horáček ze správy CHKO Slavkovský les. Dnes již bohužel zesnulý František Baroch má u kyselky tabulku s fotkou. Na otevření jeho studánky v novém kabátě se přišla podívat také jeho manželka se synem.

Projekt Živé studánky letos pokračuje v dalších sedmi krajích. Hlasovat lze na webu www.zivestudanky.cz.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio