Z odpadů z Ostravy ve Vřesové vyrobí plyn, škváru a chemikálie

23. březen 2018 13:05
Zprávy

Ropné kaly z ostravských lagun Ostramo zpracuje Sokolovská uhelná na energetický plyn, škváru pro stavební materiály a chemikálie. V Česku jediná technologie zplyňování tak umožní zpracovat kaly bez dopadu na životní prostředí, informuje Sokolovská uhelná na svých webových stránkách.

Těžařská firma tak reaguje na obavy, které vyvolala zpráva o tom, že se nebezpečné kaly budou převážet a likvidovat ve Vřesové. Dosud se kaly většinou spalovaly v cementárnách.

Likvidaci bude provádět zpracovatelská část Sokolovské uhelné ve Vřesové. „Jde o jediné zařízení svého druhu v České republice," uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

„Samotné zplyňování probíhá za vysokých teplot a tlaků v generátorech, ze kterých jsou dva výstupy. Tím prvním je surový energetický plyn, tím druhým škvára. Zatímco škvára se dále zpracovává na stavební materiál, samotný plyn míří k dalšímu čištění na technologii Rectisol." vysvětlil proces Pöpperl.

Toxický materiál z Ostravy spálí těžařská firma ve Vřesové na Sokolovsku. Obyvatelé nic netuší

Průmyslový areál ve Vřesové na Sokolovsku

Ve Vřesové na Sokolovsku letos začne likvidace kalů z takzvaných ostravských ropných lagun. Český rozhlas zjistil, že toxický odpad bude ve svém areálu likvidovat společnost Sokolovská uhelná. Přestože přípravy na převoz materiálu trvají téměř půl roku, obyvatelé Vřesové o tom dodnes nevědí prakticky nic.

Ze surového energetického plynu jsou v technologii Rectisol odstraněny nežádoucí příměsi, jako je sirovodík nebo amoniak. Ani ty ale neskončí jako odpad, ale jsou dále zpracovány například na kyselinu sírovou pro chemický průmysl, amoniak se využívá jednak jako činidlo v procesu snižování obsahu kysličníků dusíku ve spalinách z kotlů nedaleké teplárny a také jako obchodní produkt, který je následně využitelný například pro výrobu zemědělských hnojiv.

Likvidaci kalů zajišťuje společnost AVE CZ, která už má připraveno pro převoz do Vřesové prvních 13 tisíc tun kalů. Z lagun má být postupně vyvezeno k likvidaci 91 tisíc tun kalů.

Sokolovská uhelná už podobný proces likvidaci vyzkoušela například na likvidaci dehtových kalů z nádrže Nové Chalupy u Vřesové. Stejně jako kaly z Nových Chalup nebo Ostravy by v budoucnosti mohly ve Vřesové zplyňovat i další podobnou ekologickou zátěž. Tou je zhruba 13 tisíc tun dehtových kalů uložených v blízkosti Chodova, které už léta obtěžují v létě obyvatele města značným zápachem.

Kaly do Vřesové se budou převážet v uzavřených kontejnerech po železnici. Materiál tedy nebude nikde skládkován a půjde přímo ke zpracování. Zařízení je navíc vybaveno odsáváním, takže se mimo technologii nedostane nejen samotný kal, ale dokonce ani vzduch z přepravních kontejnerů, uvádí ve svém prohlášení Sokolovská uhelná.

Dohled nad celým procesem bude mít ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. Při zpracování kalů budou ve Vřesové monitorovány emise.

zdroj: ČTK
Spustit audio