Výlety do vesmíru nově nabízí karlovarská hvězdárna

11. říjen 2021

Od května letošního roku hvězdárna v Karlových Varech disponuje unikátním simulátorem letů do vesmíru. Ten je možné využít k interaktivní výuce astronomie i kosmonautiky.

Simulátor představuje kabinu kosmické lodi, která je inspirovaná jednomístnými kosmickými loděmi Vostok, Merkury či prvními Sojuzy. Návštěvníky „dopraví“ na zemskou orbitu ve výšce zhruba 430 km nad zemským povrchem a let zakončí simulovaným spojením s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS).

„Začali jsme vyvíjet něco na způsob simulátoru. Chceme, aby si lidé mohli vesmír ohmatat. V současné době máme k dispozici předzvěst toho, co budujeme. Simulátor je jednomístná kabina, do které usadíme pilota. Pilot absolvuje kosmický let a může si prohlédnout vesmír z kabiny,“ popsal ředitel hvězdárny Miroslav Spurný.

Simulované lety do vesmíru jsou určené pro všechny od 5 let věku. Každý let trvá zhruba 30 minut. Zájemci se mohou registrovat na webu www.astropatrola.cz v sekci Naše výlety do vesmíru.

Jak takový simulátor vzniká? Kdo za tímto projektem stojí? Nejen to uslyšíte v rozhovoru s Miroslavem Spurným!

autor: nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...