Všechno začíná tak nějak později, říká spisovatelka Věra Nosková

21. květen 2019

V 68 letech se vydala na tříměsíční cestu po Thajsku a Vietnamu. Nyní se vrátila do rodného města Hroznětín. Nejen o svých cestách vyprávěla Věra Nosková místním. Český rozhlas Karlovy Vary byl u toho.

Po šesti letech opět navštívila Hroznětín rodačka, spisovatelka, propagátorka vědy a kritického myšleni a také cestovatelka Věra Nosková. Napsala celkem 21 knih, z toho dva cestopisy. Jak sama říká, všechno začíná tak nějak později. Například v 68 letech se vrhla na cestování. O své tříměsíční cestě po Thajsku a Vietnamu vyprávěla na besedě v Městském kulturním centru Hroznětín.

„Všechno iniciují moji dva synové, kteří mne pro cestování nadchli. Z Thajska jsem byla unešená. Místní lidé jsou usměvaví, slušní a nikdy nekřičí,“ uvedla Věra Nosková. Co ji při návštěvě Asie velmi udivilo, bylo využití motocyklů pro nejrůznější účely. „V Thajsku jezdí na motorkách snad všichni včetně dětí, babiček i dědečků. Ve Vietnamu lidé zase na motorkách vozí úplně cokoli,“ popsala spisovatelka. Na fotografiích, které představovala, mohli lidé skutečně vidět motorku s přivázanými živými slepicemi, psy i krávami.

Poutavé vyprávění doplnila nejen fotografiemi, ale také úryvky ze své knihy Nechte psa doma. Zájemci tak mimo jiné nahlédli do příběhu o darovaném deštníku, o spacím autobuse a o slonech, kteří malují chobotem obrazy.

autoři: Eva Jandáková , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.