Vrbina penízková pomáhá proti kašli, prospívá i astmatikům
Když se potřebujete zbavit hlenů hluboko v dýchacích cestách, je vrbina penízková ideální bylinkou. Bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová ji doporučuje také na problémy s pokožkou.
Kvůli podobnému názvu si lidé někdy vrbinu penízkovou pletou s vrbovkou. Podobné si ale nejsou. Vrbina je žlutě kvetoucí plazivá rostlina s až metr dlouhými šlahouny,“ popisuje bylinku Štěpánka Janoutová, „ty přirůstají k zemi a vytvářejí na ní jakoby koberec, proto se vrbina využívá i jako půdokryvná rostlina.“ Kdy se vrbina penízková sbírá? A jak ji pěstovat?
Máte pokojovou rostlinu voděnku a pěstujete ji jenom ve vodě? A víte, že je to vlastně chyba? Podle designérky interiérů s pokojovými rostlinami Simony Bratršovské voděnka ve vodě přežívá, nechat ji tak napořád jí však neprospívá. Co udělat pro to, aby vám voděnka kvetla?
S receptem na kyselé zelené ořechy přichází lektorka vaření z jedlých rostlin Jana Vlková. Vedle bylinek v červnu sbírá také rosu na kosmetické účely. Už jste se někdy koupali v ranní rose? Svlékat se kvůli tomu nemusíte. Autorka květinových kuchařek radí, jak na to.
Paní Karla Kadečková z Břetislavi na Tachovsku sbírá staré klasické kočárky. A nejenom je, sbírá také všechno s kočárky spojené. To znamená dečky, polštářky, peřinky, chrastítka, hračky a další věcičky pro miminka. A protože do kočárku miminko patří, přidala i panenky. S mikrofonem a notnou dávkou zvědavosti se na návštěvu k paní Karle vydala Martina Sihelská.
Zveme např. na výstavy velkokvětých kosatců a okrasných česneků do 4. 6. v Janovicích nad Úhlavou a 10. a 11. 6. v Blovicích, na Relaxační malování pro dospělé 7. 6. v Městské knihovně Ostrov a na Kurz chovu včelích matek 10. 6. v Petrovicích nad Úhlavou.
Mezi houby, které můžete najít začátkem června, patří kozák březový a křemenáč březový. Oba jsou jedlí, ze srovnání ale líp vychází křemenáč březový. Jsou tyto houby vázané pouze na břízy? A jak je zpracovat? O tom mluví Zdeněk Hájek, předseda Mykologického klubu Plzeň.
Jak se zbavit octomilek, které poškozují zrající ovoce? Na dotaz odpovídá instruktor Českého zahrádkářského svazu Josef Vačkář. Zmiňuje se o octomilce japonské, která k nelibosti pěstitelů navštěvuje měkké ovoce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.