Vojáci zbourali zámeček Debrník v říjnu 1989. Škoda! Šumava mohla mít krásnou barokní památku
Alžbětínem projíždí každý, kdo míří do Německa směrem na Zwiesel, Regen a dále do Deggendorfu nebo Pasova. Ale tak daleko nepojedeme, zastavíme se jen asi kilometr východně od Alžbětína v místě zvaném Debrník.
Celá historie tohoto území, tak jak ji známe dnes, se začala psát v roce v roce 1774 kdy zdejší sklářskou huť na výrobu zrcadel s pozemky koupil Johann Georg Hafenbrändl - otec Marie Elisabethy. O 5 let později zde nechala Marie Elisabetha postavit zámek i s kaplí Blahoslavené Panny Marie. A nutno říci, že to nebyl nějaký drobný zámeček, ale opravdu velká budova, která reprezentovala bohatství celé rodiny.
Jednalo se o patrovou, obdélníkovou budovu, krytou mansardovou střechou. V severním průčelí se vyjímal patrový nástavec s arkýřem zakončeným osmibokou věžičkou s cibulovitou bání. Samozřejmě, že uvnitř zámku bylo mnoho komnat a to až do roku 1945, kdy si zámek uzmuli komunisté a dali ho do služeb vojákům pohraniční stráže. Komnaty se změnili v kanceláře, ubykace a učebny.
Přitom zámek a hlavně zámecká kaple Blahoslavené Panny Marie byly v době vzniku vyzdobeny skleněnými výrobky z hafenbrandlovských skláren. Nejcennější ovšem byla skleněná rakev, ve které byly uloženy ostatky svatého Konstantina. Tu prý zakoupila Marie Elisabetha v Římě za 35 000 zlatých. To vše se ale ztratilo v běhu času, kdy zámek přecházel z jedněch rukou do druhých.
Zámek sloužil pohraničníkům až do 80. let. Jen nadohled od něj vojáci vybudovali rozlehlý komplex kasáren. Historickou budovu už nepotřebovali a tak ji v říjnu roku 1989 vyhodili do povětří. Zbylo tu po ní jen prázdné místo na křižovatce, kamenná kašna a zbytky podzemní chodby. Tu nechala vyhloubit už Marie Elisabetha a vedla přes hranice až do Bavorské Rudy.
Co tu ale zůstalo je úžasný Zámecký les. Přirozený, bezzásahový kus národního parku Šumava, ve kterém mykologové objevili řadu velmi vzácných hub.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.