Vodní elektrárnu v Lobodicích dnes spravuje obec a plánuje ji ukazovat turistům
Lobodice leží jižně od Tovačova na pravém břehu řeky Moravy, kousek od rezervace Zástudánčí, která chrání lužní lesy pod soutokem Moravy a Bečvy. Kromě krásné krajiny zde najdeme i jednu pozoruhodnou technickou památku v podobě zachovalé vodní elektrárny z počátku 20. století.
Lobodičtí obyvatelé museli odpradávna žít vedle vodního živlu. Povodně a záplavy zde byly častým jevem a voda pravidelně zaplavovala pole a někdy i domy. Na druhou stranu voda pro zdejší obyvatele také pracovala. Pro pohon mlýnů a pil vybudovali Mlýnský náhon, kterému místní říkají Struha, počínající u jezu v Bolelouci. Náhon má úctyhodnou délku, téměř 11 kilometrů, a až pod Kojetínem opět splyne s Moravou. Poháněl několik mlýnů, pil a dalších zařízení a dva mlýny také v Lobodicích. Oba dodnes stojí. Zajímavější pro turisty je však ten, který je kousek od návsi zmiňován již v 16. století.
Jeho majitelé se střídali a zvelebovali své dílo, což potvrzuje i pamětní tabule hlásající rekonstrukci mlýna v roce 1827 mlynářem Václavem Urbánkem. Ještě starší důkaz o existenci mlýna najdeme v jeho štítě, kde arcibiskupský znak nese letopočet 1704. V roce 1905 mlýn i s přilehlou pilou vyhořel. Pokrok však umí využít i smutných náhod. Spáleniště obratem koupilo nedaleké město Kojetín a nechalo zde postavit elektrárnu, která zásobovala proudem nejen kojetínské městské podniky, ale i domácnosti.
Původně byla do elektrárny instalována Francisova turbína. Na počátku třicátých let se uvažovalo o dodatečné instalaci další turbíny podobného typu, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se celá technologie změní. A tak se v kaverně pod hlavní strojovnou dodnes otáčí Kaplanova turbína z roku 1932.
Po 2. světové válce bylo zařízení znárodněno a po roce 1990 připadlo v rámci privatizace obci Lobodice. Ta dodnes provozuje původní turbínu bez vážnějších technických zásahů. Generátor nahradil „přetočený“ asynchronní motor, který však dnes dodává do sítě maximálně 25 kW výkonu. Důvodem je nedostatek vody v náhonu, který je bohužel zčásti zanesený, a obecně nižší hladina vody způsobená suchem.
Správcem elektrárny je starosta Lobodic, který kromě své funkce odpovídá i za správný chod a bezpečnost zařízení. Budova elektrárny je zčásti opravená a láká pozornost hlavně cyklistů projíždějících po okolní pomoravní cyklostezce. Obec plánuje, že by do budoucna část elektrárny upravila tak, aby bylo možné v ní provádět návštěvníky. Unikátní technická památka totiž láká stále více zájemců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rath prodal v tichosti polovinu domu ve Zbuzanech. Bydlí v něm jeho bratr, ten o tom nevěděl
-
Putinův nástroj pro obcházení sankcí se ocitá pod drobnohledem Západu. Co je ruská stínová flotila?
-
Trump se mstí svým kritikům. Mezi úředníky nezůstane nikdo, kdo s ním nesouhlasí
-
Ponorka pod palbou málem zažehla jadernou válku. SSSR s USA po dramatu u Kuby spojila horká linka