V oblíbených písničkách Franze Severy zní téměř zaniklé krušnohorské nářečí
František Severa zvaný Franz patří k nejznámějším krušnohorským harmonikářům, je hostem většiny lidových slavností pořádaných na obou stranách Krušných hor. Zpívá česky, německy a také egerlandsky. Tedy nářečím, kterým se po staletí mluvilo v Krušných horách a na Chebsku.
„Dostal jsem se k tomu díky mamince, která nádherně zpívala. A otec hrál na heligonku,“ připomněl František Severa z Rudné u Nejdku. Pochází z česko-německé rodiny. Jeho maminka musela po konci války do Německa a vrátila se s ním zpátky po svatbě na dálku, když byly malému Františkovi čtyři roky.
Díky jeho hudebnímu talentu ho měli za zázračné dítě. Na konzervatoř se mu sice nechtělo, ale muzika je pořád jeho velkým koníčkem. Nedávno zpíval na Dožínkách v Milíkově na Chebsku, a nechyběla ani egerlandsky zpívaná písnička o Kaiserwadlu, tedy Císařském lese, jak se do konce druhé světové války říkalo dnešnímu Slavkovskému lesu. „Nedělám z toho vědu, mě to baví,“ usmívá se chlapík s heligonkou.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.