V chebském divadle dohání tyranského krále jeho běsy

28. květen 2024 13:15

Západočeské divadlo v Chebu nabídlo v závěru aktuální sezony na její poslední novinku. Je jí Shakespearův Macbeth, drama spojené se vzestupem a pádem skotského krále.

Jak připomněla Martina Pokorná z chebského divadla, tvůrčí tým okolo režisérky Hany Marvanové se zaměřil na většinové, především mladé publikum, a využil všeho, co je v nejkratší tragédii slavného Barda dynamické a akční.

V hlavní roli Petr Németh jako skotský král

Potvrzují to i slova dramaturgyně inscenace Petra Richter Kohutová. „Celý příběh se snažíme vést spíše ke tragikomedii. V našich poměrech tragédie není vždy vážná a násilí nevyvolává jen odpor a hnus. Jako v Hrách o trůny. Jako ve filmech Davida Lynche. Nebo Quentina Tarantina,“  uvedla dramaturgyně inscenace Petra Richter Kohutová.

„Jako základní téma jsme si zvolili zrod tyrana, objevení tyrana v sobě. Macbeth se na své cestě k moci provraždí a nás zajímalo, jak to na člověka psychologicky působí a jakým způsobem ho potom může rozložit vina,“ upozornila režisérka Hana Marvanová.

Přestože jde o klasiku, diváky na jevišti zaujme výtvarná koncepce scénografky Anny Chrtkové a kostýmního výtvarníka Jana C. Löbla, která ukazuje proměnu tyrana v čase. „Zatímco úvodní dějství se odehrává v jen lehce stylizovaném středověku, s postupujícím Macbethovým šílenstvím se svět na jevišti zásadně proměňuje až do jakéhosi postmoderního bezčasí,“ popsala Martina Pokorná.

Změn doznal i jazyk a jeho styl

„Pokud se diváci bojí, že budou muset poslouchat tři hodiny shakespearovský blankvers (nerýmovaný sylabotónický jambický verš o pěti stopách), a nebudou vědět, čí jsou, tak vězte, že jsme vycházeli z tvrzení překladatele Jiřího Joska. Ten říká, že je dobré verš zachovat, ale jen do jisté míry. A že je dobré také hledat i současné vyjadřovací prostředky,“ upozornila Petra Richter Kohutová.

V titulní roli se představí Petr Németh. Jeho předchůdce na trůnu, krále Duncana, si zahraje Pavel Marek a protihráče Macduffa Pavel Richta. Cílevědomou a bezskrupulózní Lady Macbeth bude Vladimíra Vítová, trio čarodějnic ztvární Hana Franková, Eliška Huber Malíková a Vivien Machková. V dalších rolích uvidí diváci téměř kompletní soubor Západočeského divadla.

Nejbližší reprízy jsou na programu v úterý 28. května v 17 hodin, 29. května a 6. června v 19 hodin. Vždy 60 minut před začátkem bude připraven v divadelní Hvězdárně zážitkový workshop lektora Petra Bařiny Krvavá cesta k moci a 30 minut před začátkem je zájemcům k dispozici dramaturgický úvod v kavárně Thálie.

autor: Josef Šorfa
Spustit audio