Unikátní socialistické lustry v ostrovském Domě kultury získají renovací nový lesk
V Ostrově u Karlových Varů pokračuje další etapa rekonstrukce městského Domu kultury. Skupina severočeských restaurátorů demontuje unikátní skleněné lustry z období socialistického realizmu. Rozložené svítidla budou převezena do restaurátorských dílen v Novém Boru, kde projdou důkladnou renovací.
Čtěte také
Restaurátoři pečlivě balí jednotlivé skleněné části lustrů do bublinkové fólie a zabezpečují je pro transport. Lustry, navržené architektem Jaroslavem Krausem, mají za sebou dlouhou a pohnutou historii, během níž sice přečkaly turbulentní změny politických garnitur, ale utrpěly četná poškození.
Historik Lubomír Zeman doplňuje, že unikátní lustry byly vyrobeny severočeskými skláři z Kamenického Šenova. Většina z nich byla zachována díky včasnému zásahu na počátku 90. let, kdy byly opraveny nebo doplněny ulomené části.
Celý proces, včetně demontáže a renovace, by měl trvat přibližně šest týdnů. Po dokončení se lustry vrátí zpět do zrekonstruovaného prostředí kulturního domu, kde budou i nadále připomínat období socialismu a tehdejší umělecký styl.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blíží se rozuzlení slovenské vládní krize. Ve hře jsou přesuny i rozpůlení jednoho ministerstva
-
Rusko chce po Česku vydat opoziční novinářku Kurbangalejevovou. Rozhodne o tom soud v Praze
-
Majitel vyhořelé restaurace v Mostě nedoložil povolení k přístavbě zahrádky. Chybí i dalším podnikům
-
Jak poznat, že je dítě obětí šikany? ‚Nemluví a uzavírá se do sebe,‘ říká vedoucí Rodičovské linky