Unikátní most v Kynšperku čeká oprava. Pozůstatky z druhé světové války zmizí
Na páteřní karlovarské cyklostezce najdou pozorní návštěvníci pozůstatky demolice z konce druhé světové války. Desítky let zapomenuté trosky v nejbližších měsících pravděpodobně zmizí v návaznosti na opravy mostu v Kynšperku nad Ohří.
Kynšperk nad Ohří připravuje v blízkosti vodáckého tábořiště rekonstrukci mostu pro pěší a cyklisty. Opravy se mají zaměřit na unikátní dřevěnou zastřešenou konstrukci, betonové pilíře i předmostí.
Lávka přes řeku Ohře se nezměnila 70 let a její současná podoba připomíná někdejší odchod německých okupačních vojsk z českého území. Přemostění řeky vzniklo až po 2. světové válce jako provizorium. Možná i proto se teď technický stav mostu rychle zhoršuje.
Podle nezávislého starosty Marka Matouška chce město získat potřebná stavební povolení v průběhu letošního roku: „Bude tady vystavené celé nové předmostí a samozřejmě bude celková změna i toho veřejného prostoru. Projekt už je hotový. Teď už nás čeká jen vyjádření Povodí Ohře ohledně vstupu nad tu ostrovní část blíž ke straně Dolních Pochlovic. Tam mají výčitky ohledně šířky schodiště. Buď na konci letošního roku, nebo na začátku příštího roku, bychom už se stavbou začali.“
Zajímavé místo pro romantiky i historiky
Stěny dřevěného mostu prosvětluje na každé straně 13 oken, které nabízí spoustu romantických výhledů po i proti proudu řeky. Někdo pověrčivý nemá třeba právě číslo 13 v oblibě, pravdou ale je, že lávka tu stojí zatím nejdéle od dob, kdy se tu lidé snažili nějakým způsobem překonat řeku Ohři.
V minulosti ničily chatrné dřevěné lávky časté povodně, v letech 1923 až 1924 tady proto vystavěli pevnou betonovou lávku s obloukovou konstrukcí. Tu ale vyhodili do povětří nacisté ve snaze zabránit postupu amerického vojska. Dramatická událost se odehrála 6. května 1945.
„Poté, co utíkali němečtí vojáci po druhé světové válce a vyhodili betonovou část do vzduchu, místní tesaři a truhláři vystavěli tento technický dřevěný skvost,“ doplnil Matoušek. Demoliční činnost německé armády je dodnes v blízkosti mostu jasně vidět třeba v podobě rozervaných železobetonových kvádrů, ty jsou desítky let rozházené na obou stranách řeky pod zbytky původního přemostění.
Kvůli špatnému poválečnému zajištění betonových konstrukcí mostu půjdou tyto staré části brzo k zemi. Dřevěné provizorium tu bude i po opravách sloužit dál turistům.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko odpoledne a večer zasáhnou silné bouřky. Výstraha platí prakticky pro celé Čechy
-
ONLINE: Na Ukrajinu se vrátilo dalších 1200 těl padlých vojáků, Rusko opět své vojáky nedostalo
-
V centru Teheránu zněly výbuchy. ‚Máme ještě dlouhý seznam cílů,‘ uvádí izraelská armáda
-
Propast mezi ANO a Spolu se mírně zvětšuje. Stačilo! kleslo na hranici pěti procent