Udělat s vrtulníkem trik jo-jo, to už chce opravdu zkušenosti

16. duben 2024

Také letos na Dni ve vzduchu na letišti Aeroklubu Plasy vystoupí záchranný armádní vrtulník PZL W-3A Sokol. Předvede ukázku záchrany osob z nepřístupného terénu.

Jak se vrtulník ovládá, co všechno s ním piloti umí a co je to vlastně ten vrtulníkový jo-jo efekt? Nejen o tom mluví v našem vysílání major Antonín Petrů, velitel druhého výcvikového roje 243. vrtulníkové letky ze základny ve Kbelích. Poslechněte si, jak se k pilotování vrtulníku dostal a jak probíhá výcvik pilota.

Letošní Den ve vzduchu proběhne poslední dubnový víkend. Program připravuje Josef Holata a v rozhovoru popisuje nejatraktivnější části programu a také letošní novinky. Návštěvníci uvidí třeba legendární North American P-51D Mustang „Little Rebel“ s rokem výroby 1945, představí se Fouga CM.170 Magister, elegantní proudový cvičný letoun a připravena je i akrobatická skupina dvouplošníků Bücker 131 Jungmann.

Český rozhlas Plzeň bude po oba dva dny (27. a 28. dubna 2024) ze Dne ve vzduchu živě vysílat a to vždy mezi 11. a 12. hodinou. Připravujeme pro vás rozhovory s těmi nejatraktivnějšími hosty.

autoři: Stanislav Jurík , iko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.