Testovací polygon dronů u Nového Sedla vítají hasiči i Úřad pro civilní letectví
Testovací prostor pro bezpilotní letecké systémy u Nového Sedla vítají hasiči, kteří na něm budou moci testovat koordinaci při využití dronů při svých zásazích. Stejně tak Úřad pro civilní letectví vidí v lokalitě velký potenciál.
SUAS GROUP, sesterská společnost Sokolovské uhelné, připravuje plány pro scénáře využití prostoru. Ten je jediným svého druhu v Česku. Podle dronového koordinátora krajských hasičů Jiřího Szewieczeka testovací polygon nabízí možnosti, které jinde jsou jen těžko realizovatelné.
„Vybudování polygonu v podobném rozsahu, jaký se připravuje tady, je pro nás unikátní z hlediska možnosti koordinace a spolupráce více bezpilotních skupin hasičů. V současné době nedisponujeme jediným vhodným prostorem, ve kterém bychom mohli podobné aktivity simulovat nebo trénovat," uvedl Szewieczek.
I když mají hasiči partnery, v jejichž prostorách mohou některé výcviky dělat, příprava je někdy komplikovaná a zdlouhavá, jako například v případě využití armádních výcvikových prostor.
Karlovarští hasiči jsou nejlépe vybavení v celém Česku
Krajští hasiči disponují v Česku asi nejlépe vybavenou mobilní základnou pro řízení a koordinaci dronů. I proto vyjíždějí karlovarští hasiči s drony i daleko za hranice kraje, kdy pomáhají s monitorování závažných událostí.
Čtěte také
Možnosti testovacího prostoru uprostřed dolového území, kde nehrozí škody na civilním majetku, ale je relativně blízko karlovarského letiště, takže ve vzdušném prostoru je možné řídit bezpilotní i pilotované lety, oceňuje i ředitel Úřadu pro civilní letectví David Jágr.
„Pokud se bavíme o nějaké integraci bezpilotních prostředků do vzdušného prostoru, potřebujeme se vidět. Abychom se mohli vidět, zkoušíme různé technologie, které jsou v plenkách. Evropa postupně připravuje pravidla a některé systémy už jsou a některé se dokonce vyrábí v České republice. Pojďme si to vyzkoušet tady u nás," uvedl Jágr jeden z příkladů využití takového prostoru.
Přibývají možnosti k dalšímu využívání polygonu
Podle ředitele IT a rozvojových projektů Sokolovské uhelné a SUAS GROUP Miroslava Cinka firma nyní definuje způsoby využití areálu. S přibývajícími kontakty na zájemce o testování přibývá i možných scénářů využití polygonu.
Z prvních plánů využití jen pro vertikálně startující drony se už vyvinuly i možnosti testování pozemních dronů, dronů s pevnými křídly a další moderní techniky. Cink řekl, že na společnost se už obracejí první zájemci. Někteří i s dotazy, zda by bylo možné u polygonu postavit i potřebné kanceláře nebo dílny.
Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka bude testovací polygon SUAS GROUP nejen místem, kde by se mohly zkoušet vyspělé technologie za jinde nedosažitelných podmínek, ale i soužití pilotovaných a bezpilotních strojů ve vzdušném prostoru. Neméně důležitá je i možnost cvičit zde užití těchto technologií například pro zvládání mimořádných situací, rozsáhlých požárů a podobně, řekl Kulhánek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bývalý kriminalista o kauze Motol: Selhala jakákoliv vnější i vnitřní kontrola. Obviněných určitě přibude
-
Firma VitaVape slibuje zdravou alternativu ke kouření. Podle dTest může jít o nekalou reklamu
-
Vydírání, digitální závislost a málo spánku mladých. To jsou témata nízkoprahového centra Podané ruce
-
ONLINE: Při útoku na Kryvyj Rih zemřelo 19 lidí, včetně 9 dětí. Rakety zasáhly obytnou oblast s hřištěm