Teodor Kravál: Chci, aby se lidé v Karlovarském kraji zajímali o to, co se tady děje
Karlovarský kraj nazývá mrtvým krajem, přesto se do něj vrátil, aby v něm žil. Poukazuje na události, které se v jeho očích nezdařily, a přesto ho inspirují. Jde tedy o nadsázku, nebo fakt? Na to nám v rozhovoru odpověděl Teodor Kravál.
Tadeáš Král alias Teodor Kravál je mladý karlovarsko-ostrovsko-ústecko-loketský autor, jehož jméno řve, řičí a řádí. To je jen část anotace k jeho divadelní hře s názvem V Kadani je krásně. Kromě psaní se věnuje i vzdělávání mladých lidí v oblasti mediální výchovy a současné literatury. Aby toho nebylo málo, upozorňuje i na problematiku Karlovarského kraje, byl to také jeden z důvodů, proč se do kraje vrátil.
„Jeden ze zásadních důvodů byl ten, že jsem byl 8 let v Praze. Ta mě moc nemotivovala k tomu něco tvořit. Chtěl jsem se vrátit, protože mi přijde, že ten kraj na tom není úplně dobře a že bych mohl něco zlepšit svojí pedagogickou nebo uměleckou činností,“ řekl ke svému návratu do Karlovarského kraje Teodor Kravál.
Aby upozornil na problematiku v Karlovarském kraji, založil facebookový profil s názvem Mrtvý kraj. „Je to satirická stránka o kraji jako celku. Parodujeme tam jak politiky, tak i věci, které vidíme na ulici. Cílem je to, nějakým způsobem víc lidí přimět k tomu, aby se o věci veřejné zajímali,“ přiblížil Kravál.
Do studia přišel mimo jiné představit i svou novou básnickou sbírku Řez rybou. O čem je a co ho inspiruje? Jak se vůbec umělci v Karlovarském kraji žije? Nejen to si poslechněte v rozhovoru!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka