Svůj dětský sen stát se námořníkem si splnil

17. červen 2022

Kralovický rodák Jiří Frank byl po vojně přijat k námořnictvu a první plavbu na zaoceánské lodi absolvoval jako kuchař. Vzpomínky na svá námořnická léta zachytil hned v několika knihách.

Odmalička četl cestopisy, zajímalo ho námořnictví, ale i pirátství. Na všechny maškarní bály chodil v námořnické uniformě. "Když jsem nastoupil na vojnu, poznal jsem v rotě kamaráda, který mi řekl, že je přihlášený u Československé námořní plavby. Doslova mě zblbnul. Přihlásil jsem se také, a přestože byl obrovský zájem, na konci vojny jsem byl přijat k námořnictu," vypráví Jiří Frank.

Z Prahy odjel autobusem do Belgie, kde se nalodil na moderní zaoceánskou loď Bratislava a absolvoval svou první službu. Plul do Hamburku a odtud do Ameriky. Na lodi sloužil 13 měsíců. Poslechněte si i o daších cestách Jiřího Franka.

Když žijete a pracujete na lodi, tak se vám moře dostane pod kůži a zůstane tam až do konce života.

autoři: Veronika Albrechtová , iko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.