Surf: Bílé růže z Athén
Byl to tenkrát velký průlom do německého hudebního trhu. Psal se rok 1961, když už tehdy velká řecká pěvecká hvězda jménem Nana Mouskouri nazpívala německou verzi písně Bílé růže z Athén. Německý hudební časopis Musikmarkt zařadil do svého seznamu hitů a za několik měsíců byla poprvé na prvním místě.
Dokud bílá růže opět nerozkvete, musíš mě opustit, zpívá se ve známé písni o hlavním městě Řecka a světové metropoli Athénách. Snad nejslavnější je její nahrávka s řeckou zpěvačkou jménem Nana Mouskouri, hudbu napsal řecký skladatel Manos Hadjidakis, který je klasikem žánru zvaného éntekhno, spojujícího prvky vážné hudby a řecké lidové hudby. Roku 1960 získal Oscara za nejlepší filmovou píseň, a to za skladbu Děti z Pirea.
Píseň Růže z Athén byla určena pro německý trh, text napsal Hans Bradtke. Německý text nazpívala v roce 1961 i Nana Mouskouri, která, ač už v Řecku hvězda, byla pro německé publikum stále poměrně neznámá. Nahrávka se stala v Německu obrovským hitem, deset týdnů byla na prvním místě v žebříčku. Pro Nanu Mouskouri se tato píseň stala něčím jako cestovním pasem, nazpívala ji v mnoha jazycích, ale německá verze Weisse Rosen Aus Athén je stále nejúspěšnější. U nás ji nejvíce zpopularizovalo duo Surf s textem od Ilony Maidlové jako Růže z Athén.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.