Šumavský pohádkář přichází o Velikonocích

3. duben 2023

Chodil kdysi po horách jeden chlapík. Od chalupy k chalupě. Přicházíval v podvečer, kdy v hospodářstvích skončila práce a lidé sedávali u stolu. Tehdy byl vhodný čas, aby mohli poslouchat kdejaké vyprávění…

Tento chlapík není nikdo jiný než šumavský pohádkář. Vypráví o něm básník a spisovatel Ondřej Fibich, který sám je takovým novodobým šumavským pohádkářem. Klobouk má oblýskaný pozdravy, boty rozbité od kamenitých stezek a přináší příběhy, které jste ještě neslyšeli.

O Velikonocích přichází prostřednictvím vysílání Českého rozhlasu Plzeň i k vám. Poprvé při našem podvečerním posezení s pohádkou na Velký pátek. Některé jeho příběhy jsou možná trochu strašidelné, ale strach mít nemusíte, v pohádkách vždycky dobro zvítězí. A může jít klidně o tajuplný tolar z močálu nebo o sedm zlatých žaludů, o kterých vám budeme vyprávět.

Na Velikonoční pondělí pak uslyšíte příběh o paní z jezera, o statečném Krákorovi nebo o Mátové ómě. A dozvíte se také, proč nejen na Šumavě kvete po dvakráte pampeliška.

Vydejte se s námi o Velikonocích do šumavských hor, tajemných a neznámých, opředených pohádkovými příběhy! Z knížky Ondřeje Fibicha Šumavský pohádkář vám bude číst herec František Špaček.

autor: Dominik Mačas | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.