Spisovatelka Barbora Šťastná zasadila část příběhu své nové knihy do karlovarského hotelu

23. listopad 2023

Spisovatelka, bloggerka a novinářka Barbora Šťastná promluvila o svém šťastném blogu, který vyústil v knižní prvotinu a také o spolupráci se sbírkou Paměť národa. V rozhovoru s Pavlínou Kyselovou představila novou knihu Hotel Atlantic, jejíž děj se částečně odehrává v lázeňském centru Karlových Varů. Kde bere inspiraci a jak moc jsou její příběhy autentické?

Barbora Šťastná vyrostla v Kynšperku nad Ohří a v Karlových Varech. Vystudovala scenáristiku na FAMU a pracovala jako novinářka v časopisech Týden, Premiere, Elle a Moje psychologie.

Věnovala se překladatelské činnosti. Přeložila několik knih z francouzštiny.

Nyní je editorkou archivu Paměť národa společnosti Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků na střetávání s dramatickými okamžiky dějin. V letech 2010 - 2018 zachycovala postřehy z každodenního života na svém Šťastném blogu, který se stal inspirací pro její prvotinu Šťastná kniha a další sbírky fejetonů Jak jsem sebrala odvahu a Dobrá tak akorát.

Po nich následovala Láska pro samouky, rodinný příběh Hezčí svět a trojgenerační román Samotářky. V Hotelu Atlantic zachycuje putování Židů ze střední Evropy do Palestiny během druhé světové války.

O KNIZE:

Na konci listopadu 1940 se v přístavu v palestinské Haifě potopil zaoceánský parník Patria, na jehož palubě byly skoro dva tisíce židovských uprchlíků. Mezi nimi i velká skupina Čechoslováků. Tajemná katastrofa lodi rozdělí i osudy čtyř dospívajících přátel a důkladně zamíchá jejich vztahy. Dvě dívky a dva chlapci na útěku z Čech do Palestiny za sebou nechávají nebezpečí válečné Evropy, ale netuší, že jim osud připravuje řadu nových těžkých zkoušek. Dočkají se všichni konce války a najdou ztracený domov?

Spustit audio