Spisovatel Emil Hruška ve své nové knize popisuje život a dílo Václava Jelínka

9. únor 2023

Emil Hruška je chebský spisovatel a historik. Píše publikace, ve kterých se často objevuje téma česko-německého pohraničí. Ve vysílání Českého rozhlasu Karlovy Vary představil svou nejnovější knihu.

Emil Hruška se narodil 19. srpna 1958 v Mladé Boleslavi. Několik let působil jako novinář a podnikový právník. Od roku 2004 se specializuje na problematiku Evropské unie a působí jako poradce některých českých poslanců Evropského parlamentu.

A je hlavně spisovatel. Na svém kontě má už přes 20 knih. Často se v nich zabývá druhou světovou válkou a životem v česko-německém pohraničí. Mezi jeho známá díla patří například Akce Zeppelin (1999), Pohoří divočáků (2002), Sudetoněmecké kapitoly (2008), Konrad Henlein – Život a smrt (2010 nebo povídková sbírka My, hoši ze Sudet (2005, německy pod názvem Das Pferd am Fallschirm 2010).

Jeho nejnovější kniha se jmenuje Král českého braku: Doba a život Václava Jelínka alias Slávy V. Jelínka, ale také Willibalda Yöringa. Světlo světa spatřila poprvé kolem Vánoc loňského roku. Jak už název napovídá, kniha je o Václavu Jelínkovi, který byl fenoménem české brakové literatury dvacátých až čtyřicátých let.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.