Sopky v kraji představí nová výstava v karlovarském muzeu

11. září 2019 12:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Železná hůrka

Karlovarské muzeum nabídne atraktivní expozici s názvem Hory oheň plivající aneb Sopky našeho kraje. Návštěvníky seznámí s vybranými sopkami v Karlovarském kraji. Její vernisáž začíná právě dnes 11. září.

Výstava představí známou Komorní hůrku na Chebsku, Krásný vrch, Podhora nebo Pustý zámek. Celkem přiblíží jedenáct zajímavých lokalit z regionu ─ jejich stavbu, stáří nebo jakým způsobem vznikají a že sopečným produktem nemusí být jen popel a láva. Navíc si návštěvníci můžou prohlédnout ale i osahat autentické velkoformátové vzorky hornin z těchto lokalit.

Velkým lákadlem bude také animace sopečné činnosti, které se budou přehrávat formou filmové smyčky na monitoru. Pro děti, ale i pro dospělé nabízí výstava interaktivní prvky ─ například model sopky nebo takzvanou „zvonkohru“ ze znělcových desek. Zájemci si můžou vyzkoušet hledání otisků listů a minerálů v laharových uloženinách. Malí návštěvníci si mohou prověřit své znalosti prostřednictvím pracovních listů.

Vernisáž výstavy začíná v karlovarském muzeu ve středu v 17 hodin, k vidění bude až do 1. prosince letošního roku. Jako doprovodný program k expozici budou přednášky. První se uskuteční 3. října a bude o sopečném vývoji Doupovský hor. 

autoři: Monika Červená , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio