Sokolovská uhelná je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, letos slaví 30. narozeniny
Nejmenší těžební společností hnědého uhlí v Česku a zároveň největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji je Sokolovská uhelná. Firma pod tímto názvem v letošním roce slaví 30. narozeniny. Zrodila se na základech několika výrobních podniků tehdejšího hnědouhelného revíru.
„Na oslavy máme celý letošní rok, myslím, že v rámci těch oslav se určitě budeme potkávat na akcích naší skupiny. Ať už to je Zaměstnanec roku, nebo Den pro zaměstnance na naší krásné lokalitě Michal,“ řekl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné.
Samotná historie těžby uhlí na Sokolovsku samozřejmě sahá několik set let zpátky. „Pomineme-li ty pilotní ne moc organizované způsoby těžby, tak podíváme-li se zpět k 19. století a rodině Starcků, která je vlastně velmi úzce spojena s rozvojem průmyslu na Sokolovsku, tak ona byla tím hnacím motorem, který výrazně pozvedl Sokolovsko právě v tom organizovaném způsobu těžby navazujícím na další průmyslová odvětví na Sokolovsku,“ přiblížil Tomek.
Zlaté časy podle něj zaznamenala těžba hned několikrát. „Bylo to 19. století, svým způsobem ten rozvoj toho regionu do průmyslové aktivity. Samozřejmě bylo to i období poválečné, byť bylo do určité míry samozřejmě poznamenáno tím, že aktivity rodiny Starcků končí, poté, co dekrety Edvarda Beneše došlo ke znárodnění a vytváření národního podniku s názvem Falknovské hnědouhelné doly a briketárny, později HDB Sokolov.“
Moderátor Radim Jehlík se Pavla Tomka ptal nejen na historii firmy, ale i současnost, dceřiné společnosti i proces útlumu těžby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.