Slovenské národní povstání nebylo úspěšné, ale bylo první významnou ozbrojenou revoltou proti nacistickému režimu v Evropě
Slovenské národní povstání bylo významným ozbrojeným odporem proti nacistické okupaci na Slovensku během druhé světové války. Začalo 29. srpna 1944 a trvalo do 28. října téhož roku.
Povstání, které organizovali slovenští komunisté, socialisté a národní demokraté ve spojení se sovětskými vojáky a partyzány, mělo za cíl zbavit Slovensko nacistického režimu. Z centra v Banské Bystrici se povstání rychle rozšířilo do přilehlých regionů, a vedlo k velkým ztrátám nacistických vojsk.
Navzdory protiútokům, které Němci organizovali, se povstalcům po určitou dobu dařilo vést mnoho úspěšných bojů a kontrolovat mnoho oblastí. Němci byli přesto schopni povstání potlačit, což vedlo k obrovským ztrátám na životech povstalců i civilistů. Celkově přišlo během Slovenského národního povstání o život až 30 000 lidí, včetně mnoha německých vojáků a důstojníků.
Povstání nakonec nebylo úspěšné. Bojovníci museli ustoupit do hor a přejít na partyzánský způsob odporu. Slovenské národní povstání však bylo první významnou ozbrojenou revoltou proti nacistickému režimu v Evropě a mělo pozitivní vliv na slovenské národní uvědomění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.