Rock & Roll band Marcela Woodmana: Do Krpole

16. březen 2023

Vydáme do brněnské části s názvem Královo Pole. Pro místní je to název příliš dlouhý a tak se říká zjednodušeně Krpole. Zpívá se o ní i v jednom slavném rokenrolu.

Mnohými průzkumy je dokázáno, že nejvíce písní je o lásce a radostech i trápeních s ní spojených. Kolik je ale písní například o městech? Když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že jich vlastně znáte docela dost.

V brněnské městské čtvrti Královo Pole, německy Königsfeld, v brněnském hantecu Kénik. Královo pole bylo původně samostatné město, k Brnu bylo připojeno v roce 1919. Žije zde téměř 29 tisíc obyvatel, žen je více než mužů. Na město bylo povýšeno v roce 1905. Nejstarším a historicky nejcennějším objektem v Králově Poli je Kartuziánský klášter, který je dnes jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec, jeho zakládací listina byla podepsána v roce 1375. V rámci Brna je Královo Pole prý považováno za dobrou adresu.

Název Královo Pole je lidově zkracován na Krpole, tak se tam vydejme s ostravským Rock & Roll bandem Marcela Woodmana, který vznikl na začátku roku 1990. Marcel Lesník Woodman napsal český text na známý rokenrol od texaského rodáka Dominga Sama Samudia s názvem Wooly Bully.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?