Rock & Roll band Marcela Woodmana: Do Krpole
Vydáme do brněnské části s názvem Královo Pole. Pro místní je to název příliš dlouhý a tak se říká zjednodušeně Krpole. Zpívá se o ní i v jednom slavném rokenrolu.
Mnohými průzkumy je dokázáno, že nejvíce písní je o lásce a radostech i trápeních s ní spojených. Kolik je ale písní například o městech? Když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že jich vlastně znáte docela dost.
V brněnské městské čtvrti Královo Pole, německy Königsfeld, v brněnském hantecu Kénik. Královo pole bylo původně samostatné město, k Brnu bylo připojeno v roce 1919. Žije zde téměř 29 tisíc obyvatel, žen je více než mužů. Na město bylo povýšeno v roce 1905. Nejstarším a historicky nejcennějším objektem v Králově Poli je Kartuziánský klášter, který je dnes jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec, jeho zakládací listina byla podepsána v roce 1375. V rámci Brna je Královo Pole prý považováno za dobrou adresu.
Název Královo Pole je lidově zkracován na Krpole, tak se tam vydejme s ostravským Rock & Roll bandem Marcela Woodmana, který vznikl na začátku roku 1990. Marcel Lesník Woodman napsal český text na známý rokenrol od texaského rodáka Dominga Sama Samudia s názvem Wooly Bully.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?