Repelent, žaludeční pomocník i odpuzovač škůdců. Hořký pelyněk využijete v zahradě i domácnosti

5. prosinec 2024

Pelyněk je z pohledu botaniky jednoletou i vytrvalou bylinou, dorůstá do velikosti polokeře nebo keře, je silně aromatický a má drobné květy. Pelyněk byl používán už v antice a jako povzbuzovač chuti k jídlu.

Dnes se přidává hlavně do čajových směsí a je typickou součástí aperitivů a hořkých žaludečních likérů. Může pomoci při střevních problémech, žaludečních kolikách i bolesti břicha po konzumaci těžších jídel. 

Pelyněk pravý je také ideální jako součást zeleného plotu, dokáže odradit cizí zvířata od vstupu do zahrady. Je i dobrým repelentem na moly, blechy a bělásky. Nastříká-li se odvar z pelyňku na zem, odrazuje i slimáky. Podobně působí koupel v odvaru z pelyňku, která domácí mazlíčky zbaví blech.

Pelyněk vždy sázejte dál od bylinkové zahrádky, nesnáší se s kmínem, fenyklem i šalvějí. Pelyněk se také používá při vykuřování jako čistič prostor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.