První oficiální festival Řetízkárna je tady! Přijďte se pobavit a podpořte dobrou věc

1. červen 2023

Už v sobotu 3. června se na záchranu bývalé řetízkové šatny v Jáchymově uskuteční festival Řetízkárna. Pořádá ho spolek Političtí vězni.cz ve spolupráci s Novinářským inkubátorem.

Důlní převlékárna, přezdívaná po řetízkové sušárně „Řetízkárna“, leží při bývalé šachtě Rovnost jako jedna z posledních autentických pozůstatků největšího uranového lágru v Československu. V tichosti se po dekády rozpadá jen pár metrů od naučné stezky Jáchymovské peklo.

Už nějakou dobu o Řetízkárnu pečuje spolek Političtí vězni.cz, který letos poprvé pořádá oficiální benefiční festival přímo v prostorách bývalé řetízkové šatny ve spolupráci s Novinářským inkubátorem.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní i vzdělávací program. Součástí bude také vernisáž plenérové výstavy věnované historii Rovnosti. Vstupné na akci je dobrovolné. 

autoři: David Forst , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.