Propolis. Včely jím utěsňují škvíry v úlech, lidé ho někdy mají za všelék
V rodině včelaře člověk propolisu obvykle neunikne. Včelí produkt, který má dlouhou tradici v lidovém léčitelství, se nasazuje na různá dětská bebíčka, míra jeho využití ale bývá mnohem širší. Jak se na jeho účinky dívá věda?
Mám-li přidat osobní zkušenost, musím zmínit svého polského prastrýce Vitolda, který byl zapáleným včelařem i propagátorem propolisu. Díky němu se v naší rodině podomácku vyráběla alkoholová propolisová tinktura. Používala se hlavně zevně na různé odřeniny a drobné ranky. V období puberty jsme propolis užívali na akné. Nakolik byl účinný, mohu těžko soudit, protože akné se u mě neprojevovalo ani víc, ani míň, než činil průměr u spolužáků a kamarádů.
Snaha používat propolisovou tinkturu jako prevenci dýchacích onemocnění vedla k rozporným výsledkům. Zatímco dědeček tvrdil, že díky němu nebyl u lékaře dlouhá léta, já trpěl častými záněty průdušek i přes užívání propolisu.
Pokud si dobře vzpomínám, tak jednoznačným neúspěchem končily snahy využívat propolisu při obtížích se zuby. Ať s propolisem nebo bez něj, nakonec nás problém stejně dovedl do zubařského křesla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka