Příchod US Army do ašského výběžku v roce 1945 znamenal historický obrat

Reportáž o vstupu Američanů na území Československa v roce 1945 připravila Andrea Strohmaierová
Před 80 lety vstoupila americká armáda u Hranic u Aše na území Československa. Začalo tím osvobozování západních Čech. Místo, kde jednotky 18. dubna 1945 překročily státní hranici, se nazývá Trojstátí. Pozůstatky mostu dodnes připomíná jen několik kamenů v potoce Rokytnice.
Jako první dorazil průzkumný oddíl čítající zhruba 40 vojáků pod velením poručíka Merrila B. Rudese. „Hlavním cílem bylo sehnat nějaké zajatce, kteří by mohli vypovědět, jak to tady vypadá, kolik je tady vojáků, jaké jednotky, jakou mají výzbroj,“ uvedl amatérský historik z Aše Pavel Matala, podle jehož slov Američané dostali pouze do menších přestřelek s německým protivníkem.
Jednotka měla za úkol připravit prostor pro příchod 2. kavalerie, která 19. dubna překročila hranice u obce Štítary. „Tam posečkali do druhého dne a z druhé strany od Wildenau pokračovala jiná část 2. kavalerie a vlastně dostali město až do téměř kompletního obklíčení, aby jim německé jednotky z tehdejšího okresního města neutekly a neposílily řady německých vojáků například v Chebu anebo za hranicemi v Adorfu,“ popsal historické události Matala.
Obyvatelstvo Aše tvořila tehdy téměř výhradně německá většina. Místní se snažili americkým vojákům vyhnout, mnozí se ukrývali v protileteckých krytech a sklepech. „My jsme seděli ve vlhkém sklepě, voda tam byla na zemi. U dveří stáli Američané se samopaly a čekali na rozkaz, co s námi,“ vzpomíná pamětnice Elsa Gabrielová, které tehdy bylo 14 let. „Bylo to strašné. Měli jsme strach.“
Boj o Aš, první větší město v Československu, trval několik hodin. Američané čelili nejen bojovým střetům, ale i silničním barikádám, které bránily jejich postupu. Při osvobozování padla přibližně stovka německých obránců, včetně tří amerických vojáků. Boje skončily 20. dubna 1945 v 18:40 německou kapitulací.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nabídka EDF na Dukovany? Já bych ji v životě nepodepsal, hodnotí šéf ČEZ Beneš
-
Výbuch otřásl panelovým domem v Ostravě. Zraněno je nejméně deset lidí, na místě likvidují požár hasiči
-
Soud poslal starostu Řeporyj Novotného (ODS) na tři měsíce do vězení, v podmínce páchal přestupky
-
Ficovy cesty do Ruska jeho voliči chtějí. Přesto vláda kvůli rostoucím cenám padne, míní politolog