Před 10 lety vyšli novodobí poutníci poprvé na mariánskou stezku z Teplé do Skoků

3. červenec 2020 15:35

V 18. století proudily do kostela ve Skocích na Karlovarsku tisíce poutníků z celé Evropy. Jejich pozornost lákal slavný obraz Panny Marie Pomocné, z kterého vzniklo také zlidovělé „Panenko skákavá“. Před deseti lety dobrovolníci pouť po mariánské stezce z Teplé do Skoků obnovili.

Hlavně s úsměvem

Mariánskou stezku z Teplé do Skoků vytvořili dobrovolníci, kteří se starají o barokní poutní kostel v zaniklé obci Skoky. K němu v minulosti putovaly z různých míst v Evropě tisíce křesťanů. Na letošní třídenní pouť z kláštera premonstrátů v Teplé vyrazilo více než 30 účastníků.

„Smysl projektu byl, abychom do Skoků přilákali další poutníky, a nějakým způsobem jsme chtěli propojit klášter se Skoky. Také mezi Teplou a Skoky propojit zajímavá místa,“ uvedl Jiří Schierl, který se na budování stezky podílel.

Trasa poutní stezky je z ideových důvodů značena pouze jednosměrně, směr pouti je z Teplé do Skoků a dále do Žlutic s návratem po železnici přes Bečov nad Teplou do Teplé. Z toho důvodu má také specifické značení oproti klasickému turistickému. „Použili jsme modrý čtvereček s mariánskou bílou hvězdou,“ popsal Schierl.

Poutníkům na jejich cestu požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub, který zároveň vůbec poprvé vyšel s poutníky. „Myslím, že to má obrovský význam, protože to je forma, která ukazuje církev v tom správném slova smyslu. To znamená ne jako pompézní, ale jako tu, která ukazuje, že to základní je právě jít tou realitou dnešního světa s nějakou nadějí,“ řekl Tomáš Holub.

Letošní putování vyvrcholí v sobotu 4. července Nocí světel v kostele ve Skocích a nedělní česko-německou poutí.

autoři: Ivana Sedláčková , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio